Naše Česko

Zápis do UNESCO lidem v Krušnohoří přinesl zklamání. Očekávání se nenaplnilo

Před třemi lety bylo Krušnohoří zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Tamní obce i podnikatelé měli pak velká očekávání a těšili se na davy turistů. Zatím se ale jejich přání neplní.

Hornický region Krušnohoří slaví třetí rok na Seznamu světového dědictví UNESCO. Tamní obce i podnikatelé si od něj slibovali zvýšený počet turistů. To se ale zatím nepodařilo. Jedním z nich je i správce penzionu v Božím Daru, pan Zbyšek Kholl.

"Zvýšený počet turistů jsme očekávali, bohužel to nepřišlo. Bylo to covidem a zároveň nastalou situací na Ukrajině. Zatím nám to nepřineslo vůbec nic, ale doufáme, že se to změní," svěřil se správce penzionu. S vidinou nových zákazníků měl pan Zbyšek velké plány – rekonstrukci penzionu, prodej točené zmrzliny a zvýšení počtu zaměstnanců.

Nic z toho teď ale podle něj nemá smysl. "Situace se změnila, a tak jsme to zatím odložili na neurčito," prozradil.

Související obsah

​Velká očekávání měli i v jáchymovské štole. Čekali zástupy turistů a větší výnosy. "Očekávali jsme, že bude větší zájem o naši štolu. Máme různé letáčky v němčině, v angličtině, prostě v jiných jazycích," sdělila televizi Nova průvodkyně Zuzana Spiessová.

Věří, že se význam zápisu do UNESCO naplno ukáže v letošní pocovidové sezóně. "Docela dost Němců začíná jezdit, takže možná až v letošním roce to pocítíme. Zatím jsme na začátku sezóny, je teprve červenec, takže uvidíme pak na konci, jestli budeme mít vyšší návštěvnost," dodala Spiessová.

Na více návštěvníků se připravují i v obci Horní Blatná. "Zvyšujeme počet parkovacích míst. V současné době je rozpracovaný projekt na záchytné parkoviště. V obci otevíráme nový obchod, abychom lidi mohli obsloužit, mimo to se otevřely další dvě restaurace, které zajišťují pro lidi jak rychlé občerstvení, tak klasicky obědy, večeře," popsal změny místostarosta Jan Kubeš.

Zda se vynaložené prostředky a úsilí vrátí, zjistí místní nejdříve v září, až letní turistická sezóna skončí.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz