Zajímavosti

Za zpožděný či zrušený let můžete dostat peníze. V těchto případech máte nárok

Za zpožděný či zrušený let můžete dostat peníze. V těchto případech máte nárok
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Řada letišť nejen v Evropě se potýká v současné době s velkými problémy. Důvodem je nedostatek zaměstnanců, který je způsobený masivním propouštěním během pandemie covidu-19, i rekordní zájem o cestování. Stále častěji mají lety zpoždění, nebo se dokonce zruší. Podívejte se, kdy máte nárok na kompenzaci.

Situace na většině evropských letišť je opravdu kritická. Ještě před nějakou dobou letecké společnosti doporučovaly cestujícím být na letišti zhruba dvě hodiny před odletem, aby měli dostatek času se pohodlně odbavit a nastoupit do letadla.

Nyní by však lidé měli dorazit i o více než čtyři hodiny dříve. "Ani tak ale není zaručeno, že let stihnete. Na některých letištích není dost personálu k zajištění chodu a můžeme se setkat i se situací, kdy celé letiště otevře pouze jednu přepážku na check-in. Fronty jsou pak několikahodinové," upozorňují odborníci ze společnosti dTest.

Související obsah

Když se nestihnete odbavit včas, je to ve většině případů posuzováno jako vaše vina. Pokud chcete let stihnout, je tedy dobré dorazit na letiště s dostatečným časovým předstihem.

Kompenzace

Vždy záleží na tom, co zpoždění nebo zrušení letu způsobilo. V některých případech však lidem může vzniknout nárok na finanční kompenzaci. "Přece jen nám tato okolnost může způsobit ztrátu radosti z dovolené, což je pojem, se kterým operuje i samotný občanský zákoník. Neváhejte se tedy ozvat a bránit svá práva," radí experti.

Pokud využíváte leteckou dopravu, jste vždy chráněni. Evropské nařízení totiž počítá s kompenzací v případě zpoždění i zrušení letu. Situaci je však dobré řešit hned na místě. Vhodné je požádat letištní personál o vystavení dokumentu, který potvrzuje právě ono zpoždění nebo zrušení letu. Skutečnost je možné doložit také na základě odletových řádů.

Pokud je zpoždění více než tři hodiny a jsou splněny i další podmínky kladené nařízením, mají lidé často právo na náhradu v řádu až stovek euro.

Související obsah

Let na vlastní pěst, nebo s cestovní kanceláří

Vždy navíc záleží na tom, zda cestujeme sami, nebo s cestovní kanceláří. V případě, že si vše zařizujeme sami, leží na nás také veškeré papírování a komunikace s leteckou společností v případě komplikací.

Pokud letíme s cestovní kanceláří, tak právě ona by nám měla pomoci. Na letištích mnohdy nabízí pomoc také různé společnosti. "Jejich nabídka zní často tak, že za vás vše vyřídí a z vymožené kompenzace od letecké společnosti si část strhnou jako vlastní provizi. Je to také možnost," uvedli odborníci. Ti však doporučují si vždy danou firmu prověřit a podívat se na její recenze.

Jak se rychle odbavit?

Potíže očekávají letecké společnosti celé léto. Právě to bylo jedním z témat pořadu Experti na cestách, kde odborníci poradili, jak si zjednodušit, zrychlit a zpříjemnit odlet na dovolenou.

"Je důležité přečíst si pokyny, které má cestující od letecké společnosti nebo cestovní kanceláře. Dostavte se na odbavení v nějakém časovém předstihu. Dalším krokem je pečlivě si zabalit, abyste neměli v kufru něco, co na palubě nemá co dělat," poradil výkonný ředitel letového provozu Letiště Václava Havla Martin Kučera.

Další rady a tipy se dozvíte ve videu:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz