Ekonomika

Vláda chce ovládnout ČEZ, chystat plány bude rok. Dělají si srandu, hřmí Havlíček

Vláda by chtěla do poloviny roku 2023 připravit plán přeměny energetické společnosti ČEZ. Důvodem je to, že stát chce mít pod kontrolou celou síť tuzemských klíčových elektráren, aby mohl ovlivňovat i ceny elektřiny. Jenže opozice má námitky. Podle exministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je rok dlouhá doba a vláda by prý měla jednat hned.

"Já myslím, že si z nás vláda dělá srandu. To snad nemyslí vážně? Nevím, nad čím chce jeden rok maturovat a laborovat. Pokud by vláda přistoupila k tomu, že to bude až za rok, tak než se to všechno připraví, tak ceny energií v ČEZU budeme moct ovlivnit až v roce 2025 a to už bude po krizi," prohlásil Havlíček.

"Slova pana bývalého ministra Havlíčka mě zarážejí. On měl jako ministr na to čtyři roky, aby konal, a nedělal nic. Otázka případné restrukturalizace bude řešena po jednání s vládou, akcionáři a taky vedením ČEZu. A výsledek jednání by měl být znát v polovině příštího roku. Do té doby nebudeme nic víc komentovat," reagoval předseda poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný.

Restrukturalizací ČEZu chce stát dosáhnout toho, že bude mít vliv na stanování cen elektřiny pro domácnosti. To v současnosti nemůže, protože 30 procent vlastní menšinoví akcionáři.

Související obsah

​"Stát by restrukturalizoval tak, že by rozdělil ČEZ na dvě části, přičemž ta jedna část, která má vliv na to, jaké jsou ceny elektřiny, by byla 100procentně v rukou státu, a teprve ta druhá část, kde jsou věci jako obnovitelné zdroje, tak ta by byla v rukou menšinových akcionářů," objasnil ekonom Lukáš Kovanda.

Podle odborníků jde ale o záležitost, která se potáhne léta. Musí se prý počítat například i se žalobami ze strany menšinových akcionářů. "Nečekejme, že to rozdělení ČEZU ovlivní ceny pro domácnosti v dalších dvou třech letech. To určitě ne," dodal Kovanda.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz