Domácí

Jedl v lese borůvky a musel na dvě operace. Liščí tasemnice trápí Čechy

V Česku se objevilo do 1. července šest případů nákazy echinokokózou, což je parazitní onemocnění, jež způsobují larvy liščích tasemnic. Tolik jich naposledy za celý rok bylo v roce 2018. Jedním z lidí, kteří si nákazou prošli, je i Kamil Pacinda. Ten celý život jedl borůvky z lesa, ale nedávno kvůli parazitovi musel podstoupit dvě operace.

"Odmala jsme s babičkami chodili pro borůvky a do lesů, žiji na vesnici, takže tam je to možné," popsal Pacinda. Právě z lesních plodů se lidé nejčastěji nakazí. Upozornil na to v tiskové zprávě pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Nemoc nejdřív vůbec nepoznal. "Jednou jsem měl zimnice, do toho horečky, vyzvracel jsem se, normální, bych řekl, klasická chřipka na podzim, co jsem vždycky míval. Pak jsem zežloutl," vysvětlil. Než zjistili, co mu je, trvalo to podle něj doktorům dva až tři měsíce. Když mu řekli diagnózu, pousmál se. "Myslel jsem si, že si ze mě ve Varech na infekčním dělají srandu," řekl.

Následně ho museli převézt na IKEM v Praze. Tam absolvoval různá vyšetření a musel podstoupit transplantaci. "Prokontrolovali každý orgán, co jsem měl, i každou díru, co jsem měl," uvedl k vyšetřením. 

Související obsah

Celkem podstoupil dvě operace. "Jednou mi transplantovali kus štěpu, podruhé mi ten štěp vyndali," sdělil Pacinda. Teď už se ale cítí stejně jako před nákazou. K jedení borůvek se od hospitalizace ještě nedostal. "Nedávno jsem ale byl v lese a dal jsem si jahody," přiznal.

Lesní ovoce, ze kterého se lidé často nakazí, je většinou označkováno zvířetem. Loni v Česku zaznamenali jen jeden případ echinokokózy. Letos už šest, tedy stejně jako za celý rok 2018, kdy jich bylo doposud nejvíce.

"Tato relativně nová infekce má narůstající incidenci v řadě středoevropských zemí včetně České republiky, ale řadě zdravotníků včetně praktických lékařů, internistů, radiologů, patologů, infektologů a mikrobiologů zůstává neznámá. Potíže pacientů jsou nespecifické, například únava, nevolnost, bolesti břicha, pouze vzácně je to horečka nebo žloutenka. Ani laboratorní nálezy na nákazu nemusí upozornit. Krevní obraz je normální, bez eozinofilie, mohou být mírně zvýšené jaterní enzymy," vysvětlil infektolog František Stejskal, který působí na infekčních odděleních Fakultní nemocnice Bulovka a Krajské nemocnice Liberec.

Nemoc dokáže zjistit CT vyšetření jater i odběr specifických protilátek v krvi. Potvrdit ji musí biopsie jater. Klinické příznaky se navíc mohou objevit pět až 15 let po infekci. 

Související obsah

Následky ale mohou být fatální. Pokud se pacientům parazit usadí v játrech a začnou se tvořit cysty, musí často v IKEMu transplantovat játra. "V játrech parazit připomíná zhoubný nádor. Může napadat plíce a další orgány. Jen v posledních letech jsme na operačních sálech institutu pomáhali více než deseti případům, kdy jsme játra museli buď zcela transplantovat, nebo jsme prováděli takzvanou auxiliární transplantaci. V některých případech jsme provedli takzvanou resekci, tedy odstranění části jater. To znamená, že pacientovi na dobu asi půl roku transplantujeme část jater. A až zbytek jeho jater zregeneruje, tak transplantát odstraníme," uvedl přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

"Prevencí onemocnění u lidí je pečlivé dodržování hygieny rukou – mytí rukou teplou vodou a mýdlem před manipulací s jídlem, po kontaktu se psem nebo kočkou. Lidé by neměli sbírat a jíst volně rostoucí ovoce nebo zeleninu sbíranou přímo ze země. Všechny volně sbírané potraviny by měly být před konzumací pečlivě omyty nebo uvařeny, vajíčka tasemnice se ničí varem, ale nikoliv zmrazením," poradil vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz