Domácí

Rakušan obhájil post předsedy STAN. Voličům se omluvil: "Zklamali jsme"

Vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu na mimořádném sněmu v Hradci Králové zvolilo nové vedení. Post předsedy obhájil ministr vnitra Vít Rakušan, který neměl ve volbě protivníka. Prvním místopředsedou se stal Lukáš Vlček. Nové vedení se pokusí přitáhnout zpět voliče, které odradily skandály z poslední doby. Zejména pak korupční kauza spojená s pražským dopravním podnikem, v níž čelí stíhání bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček.

Vít Rakušan byl podle očekávání na sobotním sněmu hnutí STAN zvolen opět do funkce předsedy. Ve svém projevu vyjádřil lítost nad tím, že hnutí zklamalo své voliče. "Jsme rekordmani v tom, kolik problémů jsme nasekali v tak krátkém čase," konstatoval.

"Lidé věřili, že jsme druhou nejsilnější součástí této vlády. Že přichází změna nejen obsahu, ale i stylu politiky, která nebude populistická a laciná, ale bude opravdová, vizionářská, dlouhodobá, poctivá. A nebude korupční. Nebude na ni nalepeno velké množství kauz a nejrůznějších problémů. Všechny lidi, kteří v toto věřili, jsme jako STAN zklamali. Všem těmto lidem dlužíme omluvu," dodal Rakušan.

Dodal, že získat ztracenou důvěru je opravdu těžké a "nestačí k tomu plamenné řeči na sněmu". "My tu změnu dneškem neuskutečníme, my ji dneškem musíme nastartovat," dodal s tím, že udělá vše pro to, aby se strana vzpamatovala z problémů, kterým čelí. Od sněmu očekává, že voličům nabídne nové lidi, kteří nebudou spojeni s korupčními kauzami. 

Související obsah

Volba nových místopředsedů

Do funkce prvního místopředsedy si STAN zvolil místopředsedu poslaneckého klubu a bývalého starostu Pacova Lukáše Vlčka.

Co se týče řadových místopředsedů, nejvíc hlasů získal Jan Farský, funkce obsadili s potřebnou nadpoloviční většinou hlasů také Michaela Šebelová, Pavel Čížek a Jan Lacina. 

Jan Farský byl dosavadním prvním místopředsedou hnutí, tentokrát se ale rozhodl kandidovat pouze na funkci řadového místopředsedy. Kvůli sněmu přiletěl z Ameriky, kde je na půlroční stáži.

Ze čtveřice původních místopředsedů zůstala ve funkci až do zahájení sněmu pouze místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová, která post neobhájila. V březnu rezignoval europoslanec Stanislav Polčák, a to kvůli informacím o jeho odměně za prosazení zákona o odškodnění obcí po výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Petr Gazdík se vzdal postu místopředsedy i funkce ministra školství kvůli kontaktům s dalším obviněným v kauze Dozimetr, tedy s podnikatelem Michalem Redlem. A Věslav Michalik v červnu náhle zemřel.​​

Novým prvním místopředsedou hnutí STAN se stal Lukáš Vlček: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz