Ekonomika

Byty začínají pomalu zlevňovat. Rapidně ale rostou ceny nájmů

Byty začínají pomalu zlevňovat. Rapidně ale rostou ceny nájmů
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Český realitní trh začíná procházet velkými změnami. Rapidně rostou ceny nájmů a domů, zatímco ceny bytů poprvé od roku 2019 začínají klesat.

Ceny za nájmy rostou dlouhodobě prakticky všude, za období od dubna do června tohoto roku se průměrně jedná o 6% nárůst cen. Nejaktuálnější příčinou je uprchlická krize, kvůli které se snižuje celkový počet volných bytů. Rostou naopak výdaje potřebné na rekonstrukce starších staveb, vlivem inflace se zvyšují i životní náklady. Praha registruje také opětovný zvyšující se počet pronajímaných prostor pro krátkodobé turistické účely. 

Vysoký nárůst cen nájmů je v městě Brno, kde se nájem blíží 260 korunám za metr čtvereční, Středočeský kraj s 226 Kč za metr čtvereční a v neposlední řadě i Praha, která je nově na 304 Kč/m². Procentuálně nejvyšší nárůsty cen jsou ovšem za posledních několik měsíců ve Zlínském kraji, Pardubickém kraji a na Vysočině.

Vývoj cen nemovitostí a nájmů v Česku:

​Co se rodinných domů týče, současným trendem je podle Hendrika Meyera, ředitele evropské realitní skupiny European Housing Services, pokles investic do domů před rekonstrukcí nebo starých objektů připravených k celkové přestavbě. Peníze se více ukládají buď do rozestavěných objektů s dobrou šancí na dokončení, nebo kvalitních nemovitostí s možností okamžitého bydlení. 

Prodejní cena bytů mezitím poprvé od zimy roku 2019 začala klesat. V Praze se v průměru cena bytů snížila o 3 %, ve Středočeském kraji dokonce o 6 %. Podle odborníků se nicméně pokles bude týkat jen starších bytů. "Sázet na plošný pokles nemá smysl. Ty nejkvalitnější nemovitosti, jako jsou například středně velké byty v centrech měst s dobrou dopravní dostupností, budou růst i nadále," uvedl Hendrik Meyer.

Související obsah

​I přes všechny současné nejistoty spojené s nákupem nemovitostí se podle realitní skupiny EHS, která pracuje s daty z Maxima Reality a Bezrealitky, nedá očekávat větší pokles prodeje a nákupu nemovitostí. Pro mnohé Čechy je koupě nemovitosti způsobem, jak chytře investovat své peníze a vyhnout se inflaci.

bd, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz