Zahraničí

Ruská bestialita znechutila i skalní příznivce. Udržet dobytá území je problém

Ruská bestialita znechutila i skalní příznivce. Udržet dobytá území je problém
Zabití civilisté v Irpini | Zdroj: Profimedia

Ruské armádě se podařilo obsadit velkou část východní Ukrajiny. Její udržení ale pro ni představuje velký problém. To je způsobeno hlavně ztrátou sympatií mezi tamním obyvatelstvem, ale i útoky partyzánů na dosazenou okupační správu.

Válkou na Ukrajině a častými útoky na civilní cíle Rusové ztratili velkou část sympatií dříve prorusky smýšlejících obyvatel. Donbas, Charkov, Cherson, Krym, v podstatě celý východ a jihovýchod země volil ve volbách před rokem 2014 hlavně politiky a strany hlásící se k Rusku.

Velkou část jihu a jihovýchodu země nyní okupuje ruská armáda. Počáteční určitou radost z klidu a konce bojů ale vystřídaly obavy. "Ze strany Ruska začalo na těch okupovaných územích mohutné zatýkání potenciálních odpůrců, vůdců různých paramilitárních a domobraneckých skupin, které se podílely na ochraně území za Ukrajinu," řekl bezpečnostní expert David Rožek.

Mapa ruského postupu na Ukrajině k 26. červenci | Zdroj: S povolením ISW

​Jak dodal politolog a odborník na terorismus a extremismus z Masarykovy univerzity Miroslav Mareš, část lidí okupaci akceptovala, na druhou stranu ale v obsazených regionech existuje poměrně silný odpor a vysoká emigrace.

"Pan ukrajinský velvyslanec mi říkal, že díky válce těch skalních zastánců Ruska a ruské ideologie ve východních oblastech značně ubylo. Ta válka zasáhla do života každého Ukrajince, a zvláště na východě. Mnoho z nich je zklamáno či rozčarováno, že Rusko zvolilo tuto taktiku spálené země a bezohledného bombardování i civilních cílů," shrnul Rožek.

Rusové tak mají velký problém sehnat Ukrajince z okupovaných území, kteří by se ujali vedení okupační správy. "Mohou si dosadit vlastní lidi z Ruska, ale tito lidé nejsou s danou oblastí seznámení, neznají poměry, takže se vytrácí efektivita. Jsou to jen nízká procenta lidí, která jsou ochotná se podílet na spolupráci s Ruskem," vysvětlil Rožek.

Velkou roli v nechuti Ukrajinců ke kolaboraci s ruskou armádou hraje také zastrašování Ukrajinou. Partyzáni působící na okupovaných území často útočí, a navíc i úspěšně, na vysoce postavené kolaboranty.

"Když to srovnáme s konfliktem v Iráku nebo Sýrii, tak jsou útoky častější. Je to záměr, Ukrajina o tom hodně mluví. Stalo se to už dvěma starostům, které zabily ukrajinské oddíly," srovnal Rožek.

Související obsah

Udržení okupovaného území

Ruská agentura TASS informovala v úterý o prohlášení mluvčího Doněcké lidové republiky, v němž předpokládá "osvobození" celé Doněcké republiky nejpozději do konce srpna. Zprávu okomentoval americký Institut pro studium války (ISW) s tím, že se objevují indicie o přípravě referend o připojení k Rusku v obsazených oblastech, která by mohla být načasována na půlku září.

Jenomže pro Rusy může být velmi problematické dobyté území dlouhodobě udržet. Pokud se konflikt na Ukrajině bude nadále vyvíjet způsobem jako do této chvíle, je podle Mareše možné, že nepokoje budou ještě narůstat: "Může to souviset i s ekonomickou situací. Rusko se pokusilo obsazené regiony částečně potravinově a správně či ekonomicky zajistit, aby tam nedošlo k sociálnímu poklesu. To samozřejmě může být v době pokračující války složitější. Pokud lidé uvidí, že žijí v bídě a může za to válka, tak se mohou bouřit."

"Rusko se snaží o obnovení milicí Berkut, které by mohly sloužit k potlačování odporu. I to je signálem toho, že existuje určitá nejistota mezi ruskými okupanty, zda se jim podaří území udržet," okomentoval Mareš. Ukrajinské milice Berkut jsou nechvalně známé z roku 2014, kdy je tehdejší proruský prezident Viktor Janukovyč nasadil na brutální potlačování demonstrací.

Jde ale třeba také o rekonstrukci zničené infrastruktury, jak poznamenal Rožek. Pokud nebude situace na okupovaných územích vyřešena, nedají se moc velké investice očekávat. A bez funkční infrastruktury se nedá očekávat široký souhlas s ruskou mocí.

Související obsah

Diverzní akce sužují i ukrajinský týl

S diverzanty se ale musí vypořádávat i ukrajinské úřady. "Existuje velmi nízké procento prorusky smýšlejících Ukrajinců, kteří ani po začátku invaze nezměnili názor," poznamenal Rožek.

K operacím, které nejsou v souladu s Ženevskými konvencemi, nasazuje Rusko podle Rožka různé paramilitární skupiny: "Aby z toho nebylo Rusko obviněno, využívá civilní pracovníky, kontraktory či žoldáky k záškodnickým akcím hlavně zamířenými na infrastrukturu ukrajinské armády. K těmto případům dochází, v Kyjevě byl už dříve vyhlášen zákaz vycházení, protože nebylo jasné, kdo je přítel a kdo nepřítel. Rusko vysílá i instruktory."

Mezi diverzanty jsou jak Ukrajinci, tak i vyslaní Rusové. "Ukrajinská tajná služba proti nim podniká systematické operace. Nejde ale o velké partyzánské oddíly. Jde spíše o jednotlivce či malé skupinky," objasnil Mareš.

Podívejte se na rozhovor TN Live se Zdeňkem Petrášem, výzkumníkem Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany, o konfliktu na Ukrajině:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz