Zahraničí

VIDEO: Na Islandu ožila sopka. Láva tryskala z pukliny blízko hlavního města

Nedaleko islandského hlavního města Reykjavík vybuchla ve středu sopka. Stalo se tak poté, co seismologové předtím zaznamenali několik otřesů. Skrz puklinu v zemi pak začala ze země vytékat láva.

Sopka ožila ve středu. Islandský meteorologický úřad poté vyzval lidi, aby se nepřibližovali k vulkánu Fagradalsfjall, který se nachází asi 32 kilometrů jihozápadně od hlavního města Reykjavík.

Ostrov, kde se sopka nachází, je neobydlený. "Láva vychází z trhliny v zemi," citoval portál New York Post specialistu na přírodní nebezpečí z Islandského meteorologického úřadu Einara Hjorleifssona.

Související obsah

Na záběrech z místa je vidět, jak z pukliny dlouhé přibližně 100 až 200 metrů vytéká žhavá láva na lávové pole, které se tam vytvořilo během loňské erupce. Tehdy sopka lávu chrlila více než půl roku.

Odborníci však sopečnou aktivitu očekávali právě kvůli tomu, že hodiny předtím zaznamenali sérii zemětřesení. Podle meteorologů byl proud magmatu dvakrát rychlejší než ten na jaře v roce 2021. Podle úřadů však erupce neohrožuje nedaleké letiště Keflavík. To zůstává otevřené a nebyly zrušeny žádné lety, píše portál Euronews.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz