Válka na Ukrajině

Zelenskyj má plán, jak ukončit válku! Spoléhá v něm na jinou zemi

Zelenskyj má plán, jak ukončit válku! Spoléhá v něm na jinou zemi
Prezident Volodymyr Zelenskyj Zdroj: Profimedia

Válka mezi Ruskem a Ukrajinou trvá už téměř půl roku a její konec je stále v nedohlednu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se nyní pokouší na svou stranu dostat velmi vlivného hráče, který by mohl válku ukončit za něj.

Ukrajinská hlava státu Volodymyr Zelenskyj se snaží sehnat důležitého spojence. Tím by neměl být nikdo jiný než čínský prezident Si Ťin-pching. Zelenskyj to řekl čínským novinám South China Morning Post

Ukrajinský prezident by si se svým čínským protějškem chtěl promluvit napřímo. "Chtěl bych mluvit přímo s ním. Už jsem s ním jednou mluvil před rokem," řekl Zelenskyj deníku. Uvedl také, že se snažil s Čínou navázat oficiální komunikaci už od vypuknutí konfliktu 24. února, ale zatím se to nepodařilo. 

Čína má podle Zelenského velký vliv na Rusko, a mohla by tak pomoci ukončit válku na Ukrajině. "Čína je velmi silný stát a má silnou ekonomiku. Takže může ovlivnit Rusko politicky i ekonomicky. Čína je navíc stálým členem Rady bezpečnosti OSN," citoval list ukrajinského prezidenta. 

​"Jsem si jistý, že bez čínského trhu se Rusko bude cítit v kompletní ekonomické izolaci. Čína by tak mohla omezit obchod s Ruskem, dokud neskončí válka," myslí si Zelenskyj. 

Související obsah

Čína se ve sporu Ruska a Ukrajiny zatím snažila tvářit spíše neutrálně. V poslední době ale vydala několik prohlášení, která vypovídají o ochladnutí vztahů mezi Pekingem a Moskvou. "Naše země nepatří ke státům zapojeným do krizové situace na Ukrajině, ale nehodláme jen sedět a pasivně pozorovat, co se tam děje," řekl například v červenci podle agentury TASS čínský ministr zahraničí Wang I při telefonátu s maďarským protějškem Peterem Szijjártóem. Peking podle něj nechce přilévat olej do ohně, zaměří se na "vytrvalou podporu mírových jednání".

Na začátku července měl dokonce čínský prezident Si Ťin-pching odmítnout pozvání ruského protějšku Vladimira Putina k návštěvě Moskvy. Spekuluje se o tom, že důvodem by mohl být právě zdrženlivější postoj Pekingu k rozvíjení vztahů s Ruskem kvůli válce na Ukrajině.

Ideální zřejmě nejsou ani vztahy mezi Ruskem a Tureckem. Putin musel hodně dlouho čekat na tureckého prezidenta Erdogana a jeho výraz při čekání mluvil za vše:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz