Zahraničí

Rusko je připravené jednat s USA o výměně vězňů. Má však podmínku

Rusko je připravené jednat s USA o výměně vězňů. Má však podmínku
Ruský prezident Vladimir Putin s americkým protějškem Joem Bidenem Zdroj: Profimedia

Moskva v pátek uvedla, že za určitých kompromisů je připravená jednat s Washingtonem o výměně vězňů. Stalo se tak den poté, co byla v Rusku odsouzena americká basketbalistka Brittney Grinerová k devítiletému trestu odnětí svobody za držení drog.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Joe Biden se během červnových ženevských rozhovorů shodli na neveřejné diplomatické platformě, která by umožnila výměnu válečných zajatců. Informovala o tom ruská agentura TASS. Trest, který v Rusku vyfasovala basketbalistka Brittney Grinerová, přitom americký prezident Joe Biden ve svém veřejném prohlášení označil za nepřijatelný.

"Jsme připraveni o tomto tématu jednat, ale pouze v rámci diplomatické platformy, na které se dohodli oba prezidenti. Pokud se Američané rozhodnou opět uchýlit k veřejné diplomacii, je to jejich věc, ale také jejich problém," uvedl podle agentury Reuters ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Související obsah

​Washington nabídl výměnu Grinerové a zároveň bývalého námořníka Paula Whelana za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta. Ten si v USA od roku 2012 odpykává 25letý trest za nelegální mezinárodní obchod se zbraněmi, píše list The Guardian.

Dvojnásobná olympijská vítězka a hvězda americké ženské národní basketbalové asociace Brittney Grinerová byla zatčena 17. února na moskevském letišti Šeremetěvo. V zavazadlech měla hašišový olej, protože měla od amerického zdravotnictví předepsáno léčebné konopí k úlevě od chronických bolestí. V Rusku je však konopí zakázané jak pro rekreační, tak i pro léčebné účely. Grinerová v pátek vyfasovala devět let vězení.

Související obsah

​Naposledy proběhla výměna vězňů mezi Ruskem a USA v dubnu, kdy došlo k výměně bývalého námořníka Trevora Reeda za ruského pilota Konstantina Jarošenka. Ten ve Spojených státech dostal 20letý trest odnětí svobody.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz