Zajímavosti

Léto je ideální na zkrocení vysokého cholesterolu. Lékařka radí, jak na to

Léto je ideální na zkrocení vysokého cholesterolu. Lékařka radí, jak na to
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Vysoký cholesterol trápí více než polovinu české populace. Viníkem je předeším nezdravý životní styl. Léto je ale ideálním obdobím na to dostat hladinu cholesterolu na zdravou úroveň. Jak na to, radí lékařka Kateřina Pinterová.

Bez cholesterolu by náš organismus nemohl plnohodnotně fungovat. "Je součástí každé naší buňky, je stavebním prvkem buněčných membrán, tvoří se z něj vitamín D, růstové hormony a také estrogen a testosteron. Rozkládáním cholesterolu vznikají rovněž žlučové kyseliny, které potřebujeme při trávení tuků v těle," vysvětluje lékařka Kateřina Pinterová z laboratoře SYNLAB.

Pokud je ho ale v těle nadbytek, nastává problém. Ukládá se totiž v cévách a může vést až k infarktu nebo mrtvici. Může se podílet i na dalších vážných onemocněních. Nejvíce problematická jsou přitom podel odborníků jídla s vysokou koncentrací živočišného tuku.

Omezit bychom tak měli tučné maso, tučné mléčné výrobky, uzeniny nebo smažené pokrmy. Vsadit bychom naopak měli na lehkou stravu, která se v létě sama nabízí.

Související obsah

​"Obecně platí, že letní strava, převážně pak dostatek čerstvé zeleniny, představuje nejzdravější způsob stravování, a je spolu s pohybovými aktivitami nejdůležitější součástí prevence vysoké hladiny cholesterolu, diabetu a dalších civilizačních chorob. V teplém počasí má člověk navíc mnohem menší potřebu se přejídat," vysvětluje Pinterová, proč je léto ideálním obdobím na zkrocení tohoto neduhu.

Místo sladkostí bychom si podle ní měli dopřát čerstvé ovoce. Přestože ale hladinu cholesterolu neovlivňuje, ani s ním bychom to neměli přehánět. Naopak zelenina je pro naše tělo prospěšná v jakémkoliv množství. Nejen lehčí strava, ale také pravidelný pohyb je důležitý pro optimální hladinu cholesterolu.

"Denně postačí i půlhodina až hodina jakékoli pohybové aktivity," povzbuzuje Pinterová. V létě jsou dny delší, což svádí k tomu si jít po práci například zaběhat, aniž byste přišli o sluneční paprsky, které přispívají k tvorbě vitamínu D.

Svou hladinu cholesterolu zjistíte z krevního testu. Základní vyšetření vám provede i praktický lékař.

Cholesterol zabíjí desítky lidí denně:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz