Zahraničí

Putin chce na Ukrajině rychle vyhrát. Na stole je brutální plán, varuje odborník

Putin chce na Ukrajině rychle vyhrát. Na stole je brutální plán, varuje odborník
Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Z bojové linie nepřicházejí pro Rusko dobré zprávy, podle expertů v posledních týdnech přejímá iniciativu Ukrajina. Vladimir Putin proto údajně vymyslel novou strategii, která by měla situaci, jak prý doufá, znovu obrátit. Spočívá v masovém obětování vlastních občanů, jež na frontu naláká na finanční odměny, tvrdí historik a odborník na ruské dějiny Peter Ruggentaler. Záměr souvisí také s tím, že se Putin chce za každou cenu vyhnout všeobecné mobilizaci.

Ruská armáda se na Ukrajině potýká s nedostatkem vojáků. Profesionálů ochotných umírat ve "speciální vojenské operaci" ubývá a mobilizace prý nepřichází v úvahu kvůli obavám, že by se lidé proti Putinově režimu začali bouřit. Navíc by tím přiznal, že je s Kyjevem ve válce.

Kreml proto podle rakouského experta na ruskou historii Petera Ruggentalera sáhne po nové strategii a nebude se ohlížet na to, že pro dotyčné bude znamenat téměř jistou smrt. Prohlásil to v rozhovoru s listem Kronen Zeitung

Bezohlednost a brutalita

Ztráty teď Moskva údajně vyrovnává verbováním vězňů, příslušníků etnických menšin nebo lidí v neutěšené finanční situaci. Za nástup na frontu totiž nabízí nemalé peníze. "Slibují plat několik tisíc eur měsíčně. Je to obrovská suma i na moskevské poměry, natož na poměry někde na Dálném východě mezi znevýhodněnými etnickými skupinami. To vysvětluje, proč je tam nábor mnohem úspěšnější než ve velkých městech," řekl Ruggentaler.

Související obsah

"Putin vytvořil něco, co dalece přesahuje ruské vlastenectví a nacionalismus, dokonce směřuje k jakémusi fašismu. Zvrhlo se to v hroznou válku. Cílení na rekruty jiných ras může být s touto ideologií v souladu. Ale jedna věc tomu odporuje. Bezohlednost a brutalita Putina není jen o nacionalismu, v případě potřeby je ochoten hromadně obětovat i vlastní lidi. Třeba ve druhé čečenské válce srovnali Groznyj, de facto ruské město, se zemí bez ohledu na oběti," pokračoval.

Karta se obrátila

Ruggentaler je přesvědčen, že se tato taktika projeví už v nejbližších týdnech. Putin se prý bude snažit zvrátit vývoj války zpátky na svoji stranu. Iniciativu už totiž podle vojenských odborníků drží v rukou Ukrajina. Svědčit o tom mají i úterní výbuchy na ruské základně na Krymu. Moskva sice tvrdí, že si exploze způsobila nedopatřením sama, za útokem má ale stát Kyjev. 

Související obsah

A podobných akcí ukrajinských ozbrojených sil by teď mohlo přibývat, jejich odhodlání vyhnat ruská vojska ze svého území s každým úspěchem roste. 

"Ruská válka proti Ukrajině a proti celé svobodné Evropě začala na Krymu a musí na Krymu také skončit – jeho osvobozením. Protože Krym je ukrajinský a my se ho nikdy nevzdáme. Nezapomeneme, že ruská válka proti Ukrajině začala okupací Krymu. Rusko proměnilo náš poloostrov, který vždy byl a bude jedním z nejlepších míst v Evropě, v jedno z nejnebezpečnějších míst," řekl portálu Ukrinform ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Rusové po explozích houfně utíkají z Krymu (10. 8. 2022):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz