Zahraničí

Zemřel výtvarník Sempé, proslavily ho nejen patálie malého Mikuláše

Světoznámý francouzský výtvarník, karikaturista, autor komiksů či ilustrátor Jean-Jacques Sempé zemřel ve čtvrtek ve věku 89 let. Proslavily ho knihy o dobrodružstvích malého Mikuláše, které vyšly ve 45 zemích, ale i ilustrované obálky časopisu The New Yorker.

"Jean-Jacques Sempé zemřel pokojně 11. srpna večer v 89 letech ve svém letním sídle, obklopen manželkou a blízkými přáteli," potvrdil jeho životopisec a přítel Marc Lecarpentier agentuře AFP.

Neposedného klučinu Mikuláše nakreslil Sempé poprvé na konci 50. let, když pracoval pro belgický časopis Le Moustique a byl vyzván, aby stvořil vlastní komiksovou postavičku. Šéfredaktor ho poté seznámil se spisovatelem a scénáristou Reném Goscinnym, který mimo jiné psal příběhy o Asterixovi, a zadal jim vytvoření komiksu. Časopis tak začal otiskovat první Mikulášova dobrodružství, o několik let později následovala první z desítky knih. Ty vyšly ve 45 zemích včetně Česka v nákladu přes 15 milionů výtisků.

Související obsah

​Přestože Sempého ilustrace okouzlilují děti i dospělé po mnoho generací, sám neměl lehké dětství, byl terčem týrání. "Příběhy Mikuláše byly způsobem, jak se vrátit k utrpení, které jsem vydržel, když jsem vyrůstal, a zároveň se ujistit, že všechno dopadlo dobře," cituje jeho slova deník The Guardian. O svém dětství jinak téměř nemluvil.

Narodil se v roce 1932 u Bordeaux, ve čtrnácti odešel ze školy a protloukal se jako podomní prodejce zubní pasty v prášku či rozvážel na kole víno. V sedmnácti zatajil svůj věk, aby se dostal do armády a měl alespoň postel a jídlo zdarma.

Související obsah

​Z nejhoršího ho vždy dostalo, když mohl kreslit. Své výtvory rozesílal po novinách a časopisech. Po propuštění z armády už ho jeho tvorba uživila. Časem publikoval v prestižních novinách a časopisech jako Paris Match, Le Figaro či L'Express, pro americký The New Yorker vytvořil na sto titulních stran, což nemá obdoby. Právě počátek této spolupráce v roce 1978 znamenal trvalý úspěch, který ho finančně zabezpečil. "Bylo mi skoro padesát a poprvé v životě jsem existoval! Konečně jsem našel svou rodinu," řekl podle The Guardian.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz