Domácí

Zloději se neštítili krást v domě s pečovatelskou službou! Paní Dana přišla o vozík

Zloději se neštítili krást v domě s pečovatelskou službou! Paní Dana přišla o vozík
Ukradený invalidní vozík Zdroj: Se souhlasem Dany Chomátové

Z chodby litoměřického domu s pečovatelskou službou někdo ukradl elektrický invalidní vozík. Ten patřil paní Daně, 57leté invalidní důchodkyni, která je na něj odkázaná a bez něj se neobejde. Po pachateli pátrá policie.

Minulý víkend v noci ze soboty na neděli neznámý pachatel bez špetky svědomí odcizil z domu s pečovatelskou službou v Litoměřicích elektrický invalidní vozík za bezmála 130 tisíc korun. Způsobil tím zásadní omezení pro život majitelky vozíku, která prodělala několik operací páteře a dvě mozkové mrtvice.

"V deset hodin večer jsem otevírala dveře vnukovi a vozík tam ještě byl. Ráno už byl pryč. Během té noci se ze suterénu domu ztratila ještě odstavená pračka, láhev od sifonu a kárka, na které zloději ukradené věci zřejmě odvezli. Na chodníku před domem policisté našli upadlou odrazku z vozíku," popsala redakci TN.cz paní Dana, která v domě bydlí 12 let.

Související obsah

​Paní Dana bydlí v šestém patře, byt má v bezprostřední blízkosti výtahu. Na elektrickém vozíku byla zvyklá dojet ke dveřím svého bytu, otevřít dveře a hned v předsíni přesednout na mechanický vozík, s jehož pomocí se pak pohybuje po bytě. Ten elektrický nechávala na chodbě hned přede dveřmi.

​Bez vozíku nemůže okradená žena dojet na nákup ani navštívit svého lékaře. Podle svých slov je zvyklá třikrát denně vyjíždět do parku na procházku – i toho se drzý zloděj neštítil jí znemožnit. "Za celých 12 let, co v domě bydlím, se tu nikdy nic neztratilo, nikdy zde za tu dobu nedošlo k žádné krádeži. Myslím si, že to byl někdo, kdo má klíče od vchodových dveří," míní žena.

Související obsah

​K takovému úsudku paní Danu vede fakt, že ani jedny ze tří vchodových dveří nebyly porušené. To webu TN.cz potvrdila i Karolína Wankovská, ředitelka Diecézní charity Litoměřice, které město dům pronajímá: "V sedm hodin ráno naše pečovatelky objevily dveře otevřené dokořán u dvou ze tří vchodů."

Ředitelka dále upřesnila, že pachatelé se snažili vniknout do více prostor v objektu, nebyli však úspěšní. "Ty vchodové dveře jsou v podstatě celé ze skla, zvenku není klika, ale koule. Funguje to tu jako v klasickém paneláku – kdokoliv může zazvonit na zvonky obyvatel domu a následně být někým z nich vpuštěn dovnitř. S městem už jsme zahájili jednání o výměně těchto jednoduchých vchodových dveří za pořádné bezpečnostní dveře," dodala Wankovská.

Související obsah

​​Poškozená žena si také posteskla, že na chodbách společných prostor domu nejsou instalovány bezpečnostní záznamové kamery. Podle ní se město již v minulosti vyjádřilo v tom smyslu, že na kamery nejsou peníze, nyní už to prý ale zvažuje.

To však důrazně popírá místostarosta Litoměřic Lukas Wünsch. "Rozhodně tomu není tak, že by město nemělo peníze na kamery, kamerové systémy průběžně instalujeme po celém městě. Zmíněný objekt je ovšem pronajímán Diecézní charitě Litoměřice, takže my ani městská policie nemůžeme jen tak umístit do vnitřních prostor záznamové zařízení," vyjádřil se pro TN.cz.

Související obsah

​Ředitelka charity Wankovská k tomu připomíná, že dům funguje jako klasický panelák: "Nejsem si úplně jistá, jestli je po legální stránce v rámci GDPR vůbec možné, aby byli obyvatelé domu nahráváni na záznamovém zařízení. Lepším řešením se mi zdá výměna těch dveří."

Paní Dana událost oznámila hned v neděli ráno policii. "Můžeme potvrdit, že bylo zahájeno pátrání jak po odcizeném elektrickém invalidním vozíku, tak po neznámém pachateli, který se krádeže dopustil. V současné době je věc v šetření," uvedla redakci TN.cz mluvčí policie Ústeckého kraje Pavla Kofrová.

Související obsah

​Nyní má paní Dana firmou Meyra ČR zapůjčený náhradní elektrický vozík. Ten jí zůstane do té doby, než policisté případ ukradeného vozíku vyřeší. Pokud by případ uzavřeli s tím, že se vozík nenašel, musela by žena ten náhradní vrátit a požádat pojišťovnu, zda jí proplatí nový vozík.

Police ČR v souvislosti s případem zveřejnila výzvu, v níž žádá o pomoc případné svědky, kteří mohou poskytnout jakékoliv informace vedoucí k nalezení odcizeného vozíku. Volat mohou na telefonní číslo 974 436 656 nebo na tísňovou linku 158.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz