Zajímavosti

Expertka řekla, jak poznat blížící se smrt. Tohoto si na blízkých všimnete

Expertka řekla, jak poznat blížící se smrt. Tohoto si na blízkých všimnete
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Podle určitých znaků můžou lidé poznat, že jejich blízký v příštích dnech či týdnech umře. Expertka prozradila, jakých věcí by si měl člověk všímat. Můžou pomoct k tomu, aby umírající byli připravení a cítili se pohodlně.

Poznat, že váš blízký umírá, je složité, obzvlášť pokud prochází agónií smrtelné nemoci. Náznaky se ale můžou objevit už měsíce před smrtí, prozradili experti deníku Daily Mirror.

Seznam příznaků ve spolupráci s doktorkou Carol DerSarkissianovou zveřejnily stránky Web MD. Měsíc až tři před úmrtím lidé častěji usínají, méně jí a pijí, vzdalují se lidem a přestanou dělat věci, které je baví, i méně mluví. Pokud se však jedná o děti, začnou naopak mluvit více.

Týden až dva před smrtí se lidé podle expertky jindy budí a v jiné časy chodí spát, ztratí apetit a pocit žízně, mají horečky a méně chodí na toaletu, cítí více bolesti, změní se jim krevní tlak, dýchání i tep, tělesná teplota rychle stoupá i klesá, jejich kůže tak bývá občas studená, jindy teplá, občas i vlhká nebo světlá. Dalšími příznaky jsou viditelné zmatení a špatné dýchání.

Související obsah

Pár dní před smrtí už lidé odmítají jídlo i pití, přestanou chodit na toaletu a z bolesti se ušklíbají, sténají a mračí. Můžou jim začít i slzet oči, jejich tep je nepravidelný a špatně se nahmatává, tělesná teplota prudce klesne, kůže na kolenou, nohách i rukou začne fialovět.

Je však důležité si pamatovat, že každý člověk je jiný. Podle odborníků na paliativní péči by lidé se svými vážně nemocnými blízkými měli být. "Nemusí reagovat, když na ně lidé mluví nebo se jich dotýkají. I když na vás někdo nereaguje, může vás stále cítit nebo slyšet a je mu útěchou, že jste tam," poradila organizace Marie Curie. "Někteří se můžou zhoršit dříve, než se očekává. Pokud je tedy něco důležitého, co chcete členu rodiny či přítelovi říct, je důležité to udělat," dodala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz