Zahraničí

Ploty kolem pláží a do moře už jen za poplatek? Chorvatsko mění zákon

Ploty kolem pláží a do moře už jen za poplatek? Chorvatsko mění zákon
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Vstup na oblíbenou pláž zakázán, nebo jen za poplatek. To prý hrozí v Chorvatsku, pokud projde zákon, který chystá tamní ministerstvo moře. Podle kritiků novinka povede k oplocení a zpoplatnění pláží napříč zemí. Ministerstvo to ale odmítá.

Bouřlivou diskuzi vyvolal v Chorvatsku zákon, který připravuje tamní ministerstvo moře, dopravy a infrastruktury. Podle sdružení Pokret otoka (Hnutí ostrov), které založili obyvatelé chorvatských ostrovů na ochranu svých zájmů, zákon povede k oplocení a zpoplatnění pláží. "Naše podezření se dále prohloubilo. Údajně jasné, podrobné a transparentní předpisy nakonec povedou k černému scénáři oplocení a zpoplatnění pláží napříč pobřežím a ostrovy. V důsledku toho se téměř jistě stanou veřejnosti nepřístupnými," varuje hnutí, které ministerstvu zaslalo dokument s 25 připomínkami ohledně nového zákona. 

Hnutí konkrétně upozorňuje na články 11 a 46 příslušného zákona o námořním majetku a námořních přístavech, informuje chorvatský deník Dnevnik. Článek 11 hovoří o tom, že obecné užívání části námořního majetku může být omezeno a výjimečně může být na základě koncesí a zvláštních povolení na určitou dobu vyloučeno. Článek 46 stanoví, že plán řízení mořských zdrojů musí definovat typy mořských pláží, funkci a model řízení organizovaných mořských pláží a míru omezení a vyloučení jednotlivých pláží z obecného užívání.

Ministerstvo nesouhlasí

Podle ministerstva ale ploty a zpoplatnění nehrozí. "Návrh zákona o námořním majetku a námořních přístavech se teprve připravuje, ale můžeme potvrdit, že v žádném případě nelze hovořit o tom, jak nový zákon usnadní oplocení a zpoplatnění přístupu na pláž," uvedlo ministerstvo.

Související obsah

​Poukazuje na to, že situace je prý přesně opačná, protože připravovaný zákon by měl jasněji a podrobněji stanovit postupy a povinnosti poskytovatelů koncesí a koncesionářů. Rovněž všechny místní samosprávné celky, na jejichž území se námořní majetek nachází, budou povinny jej chránit a zlepšovat, plánovat uspořádání typů pláží podle svých potřeb a transparentně spravovat námořní majetek.

Hnutí ale s odpovědí ministerstva není spokojeno, protože je podle něj nejasná a chybí konkrétní odpovědi. Poslalo proto vládě otevřený dopis. "Tímto opět veřejně vyzýváme ministerstvo v čele s ministrem Olegem Butkovićem a státním tajemníkem Josipem Bilaverem, aby oficiálně odpovědělo na námi zaslané připomínky, abychom se my i zainteresovaná veřejnost mohli přesvědčit, že nový zákon zajistí veřejné využívání moře pláže a transparentnější a efektivnější řízení námořních aktiv," uvedlo hnutí. 

Štáb TV Nova na plážích zkoumal ceny služeb. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz