Zahraničí

Putin poslal vzkaz ohledně ostřelované jaderné elektrárny. Oznámil důležitý krok

Putin poslal vzkaz ohledně ostřelované jaderné elektrárny. Oznámil důležitý krok
Záporožská jaderná elektrárna, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Po telefonátu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem oznámil Kreml důležitý krok. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že dovolí OSN vstup do areálu Záporožské jaderné elektrárny. Z jejího ostřelování se Moskva s Kyjevem v posledních týdnech obviňují.

Putin v pátek souhlasil s tím, že ruská vojska poskytnou vyšetřovatelům OSN potřebnou pomoc a umožní jim vstup do areálu. Kreml to oznámil v tiskové zprávě o telefonátu s Macronem.

"Vladimir Putin zdůraznil, že pravidelné útoky na Záporožskou jadernou elektrárnu ukrajinskou armádou znamenají hrozbu velké jaderné katastrofy, která může vést ke kontaminaci velké části území," sdělil Kreml. Ukrajinci ale tvrdí, že za útoky stojí ruská armáda, která elektrárnu obsadila už v březnu.

Ostřelování podle Ukrajinců pokračovalo i v pátek. Ve městě Marhanec, které se nachází kousek od elektrárny, podle nich ruské střely zranily čtyři civilisty. V oblasti také Rusové zničili pět domů, oznámil na telegramu gubernátor Dněpropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko.

Související obsah

Ukrajinský prezident slova o vyšetřování v areálu elektrárny přivítal, upozornila BBC. "Pokud bude ruské vydírání radiací pokračovat, toto léto se může zapsat do historie mnoha evropských zemí jako jedno z nejtragičtějších všech dob," prohlásil v nočním projevu.

Podle Kyjeva udělalo Rusko z elektrárny svou základnu. Má v ní mít vojenské vybavení, munici a asi 500 vojáků. Ty chce údajně využít k útoku na města, která se nachází za řekou Dněpr.

Související obsah

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi už prohlásil, že je připraven elektrárnu sám navštívit. "V této velmi nestálé a citlivé situaci je důležité, aby se nedělaly žádné kroky, které by mohly ohrozit bezpečnost jedné z největších jaderných elektráren světa," uvedl.

Ačkoli Rusko avizovalo, že vyšetřování umožní, demilitarizovat areál odmítlo. Podle zástupce ředitele tiskového oddělení ruského ministerstva zahraničí Ivana Něčajeva by poté elektrárna byla ještě více ohrožená.

Podle ukrajinského hydrometeorologického úřadu by v případě havárie radioaktivní látky zasáhly především Ukrajinu a její sousedy. Nevyhnuly by se prý ani Česku. Český úřad pro jadernou bezpečnost ale vyzývá lidi, aby nepodléhali apokalyptickým spekulacím.

Rusko zesílilo ostřelování Ukrajiny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz