Zahraničí

Rusko vyloučilo mírovou dohodu s Ukrajinou. Počítá s dlouhým konfliktem

Rusko vyloučilo mírovou dohodu s Ukrajinou. Počítá s dlouhým konfliktem
Stálý zástupce Ruska při OSN v Ženevě Gennadij Gatilov | Zdroj: Profimedia

Ruská invaze na Ukrajině nejspíš neskončí diplomatickou cestou. Stálý zástupce Ruska při OSN v Ženevě Gennadij Gatilov uvedl, že byl Kreml v dubnu blízko dohody s Ukrajinou. Z pokračujícího konfliktu pak obvinil Spojené státy americké a další západní státy.

Mírovým jednáním je konec! Kreml prý očekává dlouhý konflikt a nevidí žádnou možnost, jak ruskou invazi na Ukrajině ukončit u stolu. Pro deník Financial Times to řekl stálý zástupce Ruska při OSN v Ženevě Gennadij Gatilov.

"Nyní nevidím žádnou možnost diplomatických kontaktů. Čím více bude konflikt pokračovat, tím obtížnější bude najít diplomatické řešení," řekl Gatilov. Ten obvinil Spojené státy americké a další státy Severoatlantické aliance z vytváření tlaku na to, aby Ukrajina od mírového jednání odstoupila.

Gatilov pak prohlásil, že válka může trvat dlouhou. Hlavně kvůli pokračující vojenské podpoře Kyjeva od západních států, uvedl web Al Jazeera. "Oni budou bojovat až do posledního Ukrajince," dodal.

Související obsah

Ruský diplomat pak kritizoval OSN, která podle něj zpolitizovala a poškodila tím autoritu svou a svých organizací. Organizace spojených národů by se podle něj měla více zapojovat do mírových jednání. Dohoda o obilí je podle Gatilova jediným příkladem, kdy OSN sehrála praktickou roli v jednáních.

Nakonec ruský diplomat ocenil snahu tureckého prezidenta Erdogana, který se snaží být prostředníkem v diplomatických jednáních. Odmítl však spekulace o tom, že by spolu jednali, například na blížícím se zasedání skupiny G20, přímo ruský prezident Vladimir Putin a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Neexistuje žádná praktická platforma pro uskutečnění tohoto setkání," uzavřel Gatilov.

Rusko hledalo viníka atentátu na Darju Duginovou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz