Domácí

Nůžky ve společnosti se rozevírají! Přijde vlna nenávisti a agrese, tvrdí experti

Rozdíly mezi bohatými a chudými lidmi v Česku jsou stále větší. Navíc podle nejnovějšího průzkumu přibývá lidí, kteří mají vyšší výdaje než příjmy. A podle odborníků můžou tyhle obrovské rozdíly vyvolat ve společnosti brzy vlnu nenávisti, a dokonce i agrese.

Jako kdyby pojem "střední třída" byl minulostí a nahradila ho fráze "Buď jsi bohatý, nebo chudý ". Aby v dnešní době vyšla s výplatou, začala každá čtvrtá domácnost podle průzkumu šetřit. To je o polovinu více domácností než před dvěma lety.

Že je každá koruna dobrá a jak těžké je si něco stranou z příjmu uspořit, ví i paní Eva z Prahy. "Já mám syna, který má hypotéku. Takže já to dobře vím. Já mu taky nemůžu pomáhat, protože mám malý důchod. Uspořím jen sem tam," uvedla.

Související obsah

Alarmující je, že v Česku rostou počty domácností, které mají vyšší výdaje než příjmy. V roce 2021 jich bylo pět procent, minulý měsíc už osm procent. "Když vám stoupnou náklady na bydlení třeba o 1 000 korun, tak pro chudou rodinu to je zásadní. Pro tu bohatší je to bez problémů," vysvětlil sociolog Daniel Prokop.

Psychologové varují, že pomyslné rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými může brzy ve společnosti způsobit nenávist. "Bude to trvat dlouho, než lidi budou akceptovat to, že jsou ti, co mají, a ti, co dřou od rána do večera," přiblížil psycholog Karel Humhal.

Hrozí prý také situace, kdy si lidé budou své nízké příjmy vyčítat a klást za vinu, že nemají tolik prostředků, jako například mají jejich sousedé. "Mohou si to vylévat na dětech. Třeba doma seřvu děti, že se musí učit a mít jedničky, protože když se nebudou učit, skončí jako já," doplnil Humhal.

Lidem, na které chudoba doléhá nejvíce, prý nezbývá nic jiného než požádat stát o pomoc. Například formou příspěvku na bydlení.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz