Domácí

Déšť v Česku nepoleví. Meteorologové varují před bleskovými povodněmi

Podle předpovědí se má v příštích dnech sice v Česku oteplit, ale sem tam pršet ještě stále bude. Meteorologové proto varují před takzvanými bleskovými povodněmi. Vydatný déšť v některých částech Česka napáchal škody, ale někde i pomohl. Ocenili ho zejména zemědělci.

Českou republiku letos trápilo na některých místech až extrémní sucho. To teď ale vystřídalo období dešťů. Rozvodněná byla po vydatných deštích řeka Klabava na Rokycansku. Lidem v Mirošově u Rokycan tekla voda i do jejich domů.

Na většině území ale srážky nebyly tak intenzivní a například pro zemědělce a pro půdu byl déšť přínosem. "Určitě to prospěje kulturám, které se teď zasely. Ať to byla řepka nebo meziplodiny," uvedl zemědělec Václav Koutný.

Související obsah

"Česko spolu s Polskem a velkou částí Maďarska unikly z nedostatku půdní vláhy poměrně zřetelně," informoval koordinátor týmu Intersucho Miroslav Trnka.

Hladiny našich řek už jsou většinou poklidné. Potok Botič v Kocandě u Jesenice je jedním z mála, který v úterý dosáhl prvního stupně povodňové aktivity. V pondělí ve Zlíně napadlo přes 10 milimetrů srážek. Ještě minulý týden tam byla hlína úplně vyprahlá. V úterý se však lepilo bahno na podrážky.

Podle meteorologů ale pršet ještě bude a je tedy možné, že se lokálně mohou objevit takzvané bleskové povodně. "Pokud se nějaká bouřka trefí do nějakého menšího potoku, může docházet k rychlému rozvodnění právě menších toků," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová. Další vydatné deště očekávají experti v noci z neděle na pondělí.

ls, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz