Domácí

Vyvoláme hlasování o nedůvěře vládě, řekla Schillerová. Hnutí ANO vadí Mlejnek

Petr Mlejnek dál zůstává v čele civilní rozvědky. Jeho odvolání požadovala opozice kvůli stykům s lobbistou Michalem Redlem, který je obviněný v kauze Dozimetr. Na sněmovním bezpečnostním výboru ale se svým plánem narazila. Na následujícím jednání se poslanci ANO shodli, že vyvolají hlasování o nedůvěře vládě.

Poslanecký klub hnutí ANO se ve čtvrtek v 19:00 sešel, aby projednal situaci kolem šéfa civilní rozvědky Mlejnka. Bezpečnostní výbor ve Sněmovně totiž o něco dříve neshledal žádné důvody k jeho odvolání. Poslanci z hnutí ANO se na zasedání jednomyslně shodli, že vyvolají hlasování o nedůvěře vládě.

"Vyslechli jsme poslance, kteří jsou členy bezpečnostního výboru, kteří nás informovali o průběhu jednání s ministrem Rakušanem a panem Mlejnkem. Pan Mlejnek působil velmi nepřesvědčivě. V čele zpravodajských jednotek máme velmi nedůvěryhodného člověka, nemá prověrku na přísně tajné, navíc ho prosadil ministr vnitra, který je současně šéfem STAN, které je zmítané jednou kauzou za druhou," řekla pro TN.cz předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Její celé vyjádření si můžete poslechnout zde:

​Před týdnem vyzval Andrej Babiš (ANO) kvůli dosazení Mlejnka a dalším kauzám premiéra Fialu k odvolání ministra vnitra Rakušana.

V případném hlasování o nedůvěře vládě by opozice potřebovala alespoň 101 poslaneckých hlasů. V dolní komoře Parlamentu ČR mají opoziční poslanci 92 mandátů. Ke svolání mimořádné schůze pro vyvolání hlasování o nedůvěře je potřeba 50 podpisů poslanců, hnutí ANO jich má ve čtvrtek v noci už více než 40, zbytek hodlá sesbírat v pátek. Poté ihned vše předá předsedkyni Poslanecké sněmovny Pekarové Adamové (TOP 09).

Jednání na bezpečnostním výboru

Na koberečku před členy bezpečnostního výboru ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek obhajoval svou známost s obviněným lobbistou Redlem, ministr vnitra zase jmenování právě Mlejnka do čela civilní rozvědky.

Mlejnek kontakty s Redlem výboru potvrdil, probíhaly prý od roku 2012. "Potkával jsem se s ním nepravidelně po dobu 10 let. Žádný obchod jsem s panem Redlem neuzavřel," řekl Mlejnek.

Po 2,5hodinovém grilování obou hostů se výbor postavil za členy vlády, podle kterých kabinet Petra Fialy (ODS) neshledal k Mlejnkovu odvolání žádné důvody. "Já to jednání určitě za užitečné považuji, samozřejmě tečka to není. Tečka bude jediná, pokud pan Mlejnek dostane, případně nedostane, prověrku na přísně tajné," prohlásil Rakušan.

Související obsah

​Kdo ale radost z výsledku jednání rozhodně neměl, byli opoziční poslanci hnutí ANO. Ti chtěli, aby šéf civilní rozvědky ve své funkci alespoň dočasně skončil, než požadovanou prověrku získá, a aby ministerstvo vnitra vedl člověk mimo hnutí STAN.

"On opravdu nevěděl, kdo je to Redl? Pro mě je problém, že jak pan ředitel Mlejnek, tak pan ministr Rakušan pro mě nejsou důvěryhodné osoby, kterým bych věřil v této kauze," okomentoval člen bezpečnostního výboru Robert Králíček (ANO).

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz