Domácí

Role Mlejnka v kauze Dozimetr: Fiala tvrdí, že pomohl, Bradáčová o tom neví

Petr Mlejnek zůstává v čele civilní rozvědky. Podle vlády Petra Fialy (ODS) ho tam udržela pozitivní role, kterou sehrál při rozplétání korupční kauzy Dozimetr. Jenže vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová řekla, že o zapojení Mlejnka v případu nic neví. Podle Deníku N Mlejnek ukázal ministrům čestné prohlášení podepsané jedním ze svědků kauzy.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová tvrdí, že o pozitivním zapojení Petra Mlejnka v kauze Dozimetr není ve spisu ani zmínka. Případ vyšetřuje policie a dozoruje ho právě její úřad. "O participaci pana Mlejnka na vyšetřování vámi dotazované trestní věci mi není nic známo," uvedla pro Deník N Bradáčová.

Následovala reakce premiéra. "Role pana Mlejnka v kauze Dozimetr se odehrávala před zahájením a mimo rámec trestního řízení, takže žádný rozpor tady není," prohlásil.

Související obsah

"Vážně by mě zajímalo, kde informaci o zásluhách pana Mlejnka v kauze Dozimetr vláda vzala. Vyšetřovatelé ji poskytnout nemohli, jednali by protizákonně. Vrchní žalobkyně Bradáčová podobné zprávy nemá. Takže to vládě řekl pan Mlejnek a ona mu věří? Nebo poslal moták z vazby Redl?" zeptal se na twitteru politolog Lukáš Jelínek.

"Je těžké si pod tím něco představit, to znamená, že pan Mlejnek věděl něco dříve než policie, a v tom případě by asi mohl orgány v trestním řízení informovat, že takové skutečnosti ví a zná, nebo si snad můžeme představit, že by někoho přemluvil, aby policejnímu orgánu informace sdělil," řekl advokát Jan Sádlo.

Podle Deníku N Mlejnek vládě ukázal dokument, z něhož prý vyplývá, že měl přesvědčit svědka v kauze Dozimetr, aby věc nahlásil a začal spolupracovat s policií. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) by Mlejnek mohl o křeslo přijít v případě, že nedostane prověrku na stupeň přísně tajné. "Pokud by takovou prověrku nezískal, tak v té chvíli nemá kompetenci, aby vykonával tuto funkci," sdělil na tiskové konferenci.

Související obsah

Odborníci způsob průběhu prověrky na přísně tajné, který může trvat několik měsíců, kritizují. O Mlejnkově přísnějším stupni bezpečnostní prověrky totiž nebude rozhodovat Národní bezpečnostní úřad, ale jeho kolegové v rámci civilní rozvědky.  "Samozřejmě je to úplný nesmysl. Pokud jste ředitelem nějakého úřadu a máte pod sebou nějaké podřízené, tak je logické, že ti podřízení nepůjdou přímo proti vám a neseberou vám vaši prověrku. Bohužel je to nesmysl podle zákona," vysvětlil bývalý šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace Karel Randák.

Při bezpečnostní prověrce se zkoumá, zda ten, kdo o ní zažádal, nepáchal třeba trestnou činnost a prověřují se i jeho kontakty a rodinní příslušníci. Mlejnkova žena přitom údajně spoluvlastnila firmu, která poskytuje ochranu proti odposlechům. Společníkem je v ní prý i manželka exdetektiva nedávno potrestaného v kauze Vidkun za korupci a vynášení informací z policejních spisů.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz