Senátní volby 2022

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali v Jičíně

Pět otázek pro kandidáty do Senátu: Podívejte se, jak odpovídali v Jičíně
Žižkovo náměstí v Jičíně Zdroj: Getty Images

Magická sedmička. Tolik kandidátů se chce stát senátorem či senátorkou za obvod Jičín. Proti současnému senátorovi Tomáši Czerninovi (TOP 09) stojí tři ženy a tři muži. Jak všichni kandidáti odpověděli na otázky, které před volbami připravila redakce TN.cz, si můžete přečíst na následujících řádcích.

U každého jména kandidáta naleznete také informaci, jestli je členem nějaké strany, která strana jej navrhla na kandidáta a která je jeho volební strana, a to v tomto pořadí. Pokud bude uvedena jen jedna strana, znamená to, že všechny výše zmíněné položky jsou v režii jen jedné strany. Oslovení byli všichni kandidáti. Pokud odpovědi redakci zašlou, redakce TN.cz je doplní.

37 – Jičín

příjmení, jméno, tituly volební strana navrhující strana politická příslušnost povolání
Czernin Tomáš Ing. KDU+ODS+TOP 09 TOP 09 TOP 09 lesník a zemědělec, senátor, zastupitel obce Dymokury
Franěk René Ing. Svobodní Svobodní ODS ředitel zoologické zahrady v Chlebech
Ort Václav JUDr. KSČM KSČM KSČM právník
Martinová Marta Mgr. Bc. Piráti Piráti BEZPP redaktorka
Dědeček Jaromír Ing. ANO ANO ANO krajský zastupitel
Kotyzová Eva SPD SPD SPD učitelka v mateřské škole
Kracíková Dana Ing. STAN STAN BEZPP starosta
zdroj: TN.cz/ČSÚ

Eva Kotyzová (SPD)

Eva Kotyzová - Jičín Zdroj: Se svolením Evy Kotyzové
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Rozhodně je nutné ceny energií, tak jako v jiných zemích, zastropovat. Stát tuto situaci měl účelně řešit již na jaře letošního roku a jednat předvídavě. Všeobecně, pokud se budou jednotlivé státy, které jsou na sobě v energiích závislé, svým způsobem vydírat, nebudou vést dialog a uzavírat nové dohody s ohledem na současnou situaci, poškodí to ekonomiku i chod země, životní úroveň klesne a budou ohroženy i základní životní potřeby. Jeden s tím započne a další nutně budou následovat.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Souhlasím se sňatky stejnopohlavních párů, ať mají shodná práva jako muž a žena v uzavřeném manželství. S čím nesouhlasím, je v tomto případě termín "manželství". Ten vychází historicky ze spojení muže a ženy, geneticky vybavených pro plození dalšího pokolení. Shledávám, že je třeba vytvoření nového termínu pro sňatek stejnopohlavního páru.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Rozhodně ne. Nesouhlasím s tím a nikdy jsem nesouhlasila. A tuším, že většina národa je shodného názoru. Něco jiného je humanitární pomoc, ale ani ta nesmí být povinná a na úkor vlastního obyvatelstva. Bohužel – nynější vláda rozhoduje o nás bez nás a sponzoruje z našich peněz válku, o které navíc vykládá, že je naše, čímž nás v podstatě vtahuje do konfliktu.
společná otázka pro kraj
Je pro vás prioritou dostavba dálnice D35, nebo jiný projekt? Mojí prioritou to rozhodně není, nicméně ráda projekt podpořím, pokud se budou paralelně opravovat a budovat i silnice nižších tříd, které jsou nyní pro spoustu běžných občanů (po zrušení mnoha autobusových linek a vlakových spojů) jedinou možností, jak se dostávat do zaměstnání.
společná otázka pro obvod
Obyvatele obvodu trápí nedostupnost bydlení a lékařské péče, chybí hlavně zubaři, pediatři a praktičtí lékaři. Co je podle vás v těchto záležitostech nutné udělat jako první krok? V otázce bydlení bych ráda podpořila a urychlila projekty na výstavbu bydlení, ovšem je na místě skloubit i nároky na kvalitu bydlení s dostupností – hlavně pro střední třídu, která je ve společnosti zastoupena nejvíce, ale vždy se na ni zapomíná, protože "oni to nějak zvládnou", jak praví naši vrcholoví politici, kteří se pohybují v naprosto jiných finančních sférách.
zdroj: TN.cz

Související obsah

Tomáš Czernin (TOP 09/TOP 09/KDU-ČSL+ODS+TOP 09)

Tomáš Czernin - Jičín Zdroj: Profimedia
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Stát musí občany podporovat v maximální možné míře. Bohužel, Babišova vláda i v době růstu ekonomiky rozhazovala tak, že je dnes státní kasa prázdná, ba co hůř, po covidu ve velkých dluzích.
Proto je zásadní, aby se podpora dostala těm, kdo to skutečně potřebují. Plošná podpora tedy v míře menší, cílená podpora cestou existujících dávek v míře větší. Velkým úkolem státu, ale i obcí, je informovat občany o jejich možnostech a nároku pomoc čerpat.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Jako demokrat požaduji rovná práva pro všechny. Občanský sňatek je smlouva mezi státem a dvěma partnery. Partneři garantují, že se o sebe budou vzájemně starat, což objektivně šetří státu nemalé peníze, případně že se budou starat o děti a vychovají z nich nové daňové poplatníky, což státu přinese peníze v budoucnu. Stát jim naproti tomu garantuje daňové zvýhodnění, některé dávky či nějakou formu zákonné ochrany. Manželství i registrované partnerství by mělo být vůči státu totéž a obojí by mělo mít stejná práva i povinnosti. Všechno ostatní je debata o názvu.
Pokud církve, které administrují uzavírání sňatků, vyžadují, aby pár byl výlučně muž a žena, je to jejich svaté právo.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Ano, zcela jistě. Pomoc Ukrajině je v našem vlastním bezpečnostním zájmu. Z historie víme, že agresora nezastaví žádné ústupky. Hitler se také nenasytil, když mu Británie a Francie předhodily Československo. Můžeme být šťastní, že jsou Ukrajinci tak stateční. To, že zaplatíme výzbroj a výstroj ukrajinské armádě, je malá daň za naši svobodu.
společná otázka pro kraj
Je pro vás prioritou dostavba dálnice D35, nebo jiný projekt? Dálnice D35 je naprosto klíčovou stavbou našeho kraje, která by měla přinést propojení prakticky se severem naší republiky. Významně by se tak zjednodušila mobilita našich občanů. Velmi významné pro kvalitu života je také to, že dálnice obejde obce, které jsou dnes silně zatíženy tranzitní dopravou.
společná otázka pro obvod
Obyvatele obvodu trápí nedostupnost bydlení a lékařské péče, chybí hlavně zubaři, pediatři a praktičtí lékaři. Co je podle vás v těchto záležitostech nutné udělat jako první krok? Co se týče bydlení, ve Sněmovně už je novela stavebního zákona, která by měla přinést zrychlení stavebních řízení. Současně jsem přesvědčen, že obce musejí jít poptávce naproti například změnami územních plánů, podporou výstavby bytů, podporou družstevního stavění a podobně.
Dostupnou zdravotní péči nelze udržet či zařídit jedním krokem. Je nutné dále zvyšovat počet absolventů lékařských fakult. V současné situaci by bylo vhodné, a ministerstvo zdravotnictví to zvažuje, umožnit lékařům například z ciziny, aby zde mohli pracovat, byť pod dohledem zdejšího lékaře. Tím by bylo možné zajistit dostatek doktorů všech oborů. A nakonec je důležitý také přístup obcí, které mohou lékařům nabízet bydlení či jinou podporu, a tím do své obce lékaře získat.
zdroj: TN.cz

Související obsah

Václav Ort (KSČM)

Václav Ort (KSČM) Zdroj: Se svolením Václava Orta

společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Stát je povinen vyřešit energetickou krizi. Současná pomoc není žádná. Od vládních představitelů zaznívají pouze bláboly o tom, jak to nejde. Já se ptám, jak je možné, že naši občané platí za energie nejvíce ze všech států EU? Vláda místo toho, aby konala, pouze svým občanům lže, lže a lže. A veřejnoprávní média jí v těchto lžích pomáhají.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Ano, souhlasím.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? V žádném případě. Jednejme o míru, než bude pozdě. Mějme na paměti, že všichni váleční štváči jsou zločinci. Ukažte mi rozumného člověka, který si přeje vyměnit mír za válku. Nikdo. Válku si přejí jenom blázni.
společná otázka pro kraj
Je pro vás prioritou dostavba dálnice D35, nebo jiný projekt? Výstavba dálnice D35 od Mnichova Hradiště do Hradce Králové je prioritou. Současná páteřní komunikace je přetížená, pomalá a pro účastníky silničního provozu nebezpečná.
společná otázka pro obvod
Obyvatele obvodu trápí nedostupnost bydlení a lékařské péče, chybí hlavně zubaři, pediatři a praktičtí lékaři. Co je podle vás v těchto záležitostech nutné udělat jako první krok? Chybí byty zejména pro mladé rodiny. Masivní výstavba bytů byla zastavena hned po roce 1989. Současné byty jsou předražené, a přitom nedostupné. To přece nemá logiku. Je povinností státu postarat se o své obyvatele. Současná garnitura to však neumí, proto by ji lidé neměli volit. Dostupnost lékařské péče se zhoršuje v celé republice. Zde pomohou pouze systémové změny. Jak jinak to mohlo dopadnout, ministři zdravotnictví se střídají jako ponožky. Toto je na hlubokou analýzu s cílem maximálního zlepšení současného stavu.
zdroj: TN.cz

Jaromír Dědeček (ANO)

Jaromír Dědeček (ANO) Zdroj: Se svolením Jaromíra Dědečka

společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Jsem ekonom a podporou řešíme důsledek, ale neřešíme příčinu. Na to je potřeba se zaměřit. Podpora je a bude potřeba razantně větší, protože to, co nás čeká, není nic hezkého.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Ano, je 21. století.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Ano, ale vše by se mělo dělat centrálně a na úrovni celé EU.
společná otázka pro kraj
Je pro vás prioritou dostavba dálnice D35, nebo jiný projekt? Senátor v tom pramálo zmůže, dnes už to je na ŘSD, aby vše dotáhlo do zdárného konce. Pan exministr Havlíček vše nastartoval, tak míč je na jejich straně. A zda je to prioritou? Ano, je to priorita nejen má, ale myslím, že i nás všech.
společná otázka pro obvod
Obyvatele obvodu trápí nedostupnost bydlení a lékařské péče, chybí hlavně zubaři, pediatři a praktičtí lékaři. Co je podle vás v těchto záležitostech nutné udělat jako první krok? Zajisté bude plno kandidátů, kteří budou slibovat zlepšení zdravotnictví a podobně. Ono zlepšení je možné, ale na to musíte mít finance. Pokud současná vláda sebrala zdravotnictví téměř 20 miliard korun, tak to půjde těžko. Částka, kterou jen tak sebrala, tak přesně ta by stačila nemocnici v Jičíně na 10 let provozu. Jak pak vláda chce do regionů dostat více lékařů, netuším, když je nebude mít z čeho zaplatit.
zdroj: TN.cz

René Franěk (ODS/Svobodní/Svobodní)

René Franěk - Jičín Zdroj: Se svolením Reného Fraňka
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Stát měl především dočasně zrušit DPH u energií, paliva a základních potravin, aby se ulevilo našim občanům. Měl upustit od nesmyslných emisních povolenek, které se ukázaly jako naprosto neúčinné a naše energie nám jen zdražují, a měl přestat na burze obchodovat naši spotřebu. Vláda by také měla odstranit příčinu problému, a nikoliv řešit až následky. Příčinou je Zelená dohoda a zhoubná zelená politika. Když se odstraní tato chybná politika, ceny energií klesnou a nebude nutné se dohadovat o adekvátnosti vládní pomoci. To se však nedá udělat přes noc, pomoc je tedy nyní potřeba, jen musíme myslet na to, že to je pomoc na dluh.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Nejsem proti tomu, aby se otevřela otázka rozšíření práv registrovaných partnerů. Část požadavků LGBT komunity je možné ostatně řešit novelizací zákona o registrovaném partnerství. Nicméně samotnou definici manželství jakožto svazku muže a ženy a otázku osvojování dětí bych neměnil.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Myslím si, že dosavadní pomoc naší země Ukrajině na bojišti i lidem prchajícím z Ukrajiny byla a je více než dostatečná. Domnívám se, že v zájmu všech by bylo, kdybychom nyní usilovali o co nejrychlejší nastolení míru.
společná otázka pro kraj
Je pro vás prioritou dostavba dálnice D35, nebo jiný projekt? Výstavba D35 se netýká senátního volebního obvodu Jičín, ale je to důležitá stavba celostátního významu. Podobně je důležitá i stavba dálnice D11 na hranice s Polskem. Potřebujeme ale také obchvat Nové Paky a Lysé nad Labem a železniční spojku z Milovic do Mladé Boleslavi. Tyto stavby považuji za velmi důležité a budu usilovat o to, aby se co nejdříve realizovaly.
společná otázka pro obvod
Obyvatele obvodu trápí nedostupnost bydlení a lékařské péče, chybí hlavně zubaři, pediatři a praktičtí lékaři. Co je podle vás v těchto záležitostech nutné udělat jako první krok? O lékařské péči rozhodují starostové tím, že dávají k dispozici prostory, a potom zdravotní pojišťovny, které uzavírají s lékaři smlouvy. Situace je skutečně vážná a já v tomto směru budu dělat maximum, co z pozice senátora jde – tedy pomáhat starostům vyjednávat s řediteli zdravotních pojišťoven podmínky tak, aby v obvodu byl dostatek zdravotních služeb. Pokud jde o bydlení, nyní nám komplikuje situaci fakt, že je v plánu zrušit sedm stavebních úřadů v našem regionu. To je za současné situace naprostý nerozum a proti tomu budu také bojovat.
zdroj: TN.cz

Související obsah

Marta Martinová (BEZPP/Piráti/Piráti)

Marta Martinová - Jičín Zdroj: Se souhlasem Marty Martinové
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Stát musí občanům pomoci rychle a efektivně tak, aby problém jen nepřelepoval a marně nehasil, ale skutečně řešil. Za klíčové považuji okamžité zastropování cen, větší a transparentní kontrolu nad společností ČEZ, kterou většinově vlastní stát, a uvolnění cesty komunitní energetice (to už mělo dávno proběhnout) tak, aby se skupiny občanů, obce a sousedé mohli o své energetické potřeby alespoň z nějaké míry postarat sami. Je také důležité hledání řešení na úrovni celé Evropy.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Ano, protože jsem přesvědčená o tom, že všichni lidé by měli mít stejná práva i povinnosti. Jsem pro více takhle snadných a jednoduchých legislativních změn, které nikomu neublíží, ale naopak spoustě lidem pomůžou. Dlouhodobé průzkumy veřejného mínění potvrzují, že manželství pro všechny chce i většina české společnosti. Aktuální iniciativě pár poslanců pokoušející se zasahovat do Ústavy pak nerozumím už vůbec. Čeho přesně se bojí? Že budou mít všechny děti konečně zákonný nárok i na druhého rodiče?
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Ano. Ruský stát je v této válce jasným a nezpochybnitelným agresorem, který se vysmívá všem mezinárodním dohodám a lidským hodnotám. Ukrajina, která mu statečně čelí už půl roku, si zaslouží nejen náš obdiv, ale i reálnou pomoc, na kterou se může spolehnout. V této válce nejde jen o Ukrajinu. Bohužel platí, že padne-li Ukrajina, Putinův stát se brzy poohlédne, kam se vydá dál, což už několikrát jeho představitelé zmínili. Nikdy nevíme, kdy podobnou pomoc budeme potřebovat my.
společná otázka pro kraj
Je pro vás prioritou dostavba dálnice D35, nebo jiný projekt? Se zahájením stavby se počítá až kolem roku 2030, přičemž celý proces z pozice Senátu nejde moc urychlit. A aktuálně nás všechny bohužel trápí daleko palčivější problémy, které se nijak neomezují na oblast kraje – především energetická krize. Abychom se z ní dostali, musíme mít zákony, které umožní obcím vyrábět vlastní energii, chránit odběratele před dopady krachu dodavatelů, umožní vznik energetických společenství, definují komunitní energetiku založenou na obnovitelných zdrojích, které si na rozdíl od jaderných či uhelných elektráren může každý postavit na vlastní střeše, a stanoví pravidla výroby a sdílení elektřiny. V tomto politici zaspali a přitom to mělo být dávno hotové.
společná otázka pro obvod
Obyvatele obvodu trápí nedostupnost bydlení a lékařské péče, chybí hlavně zubaři, pediatři a praktičtí lékaři. Co je podle vás v těchto záležitostech nutné udělat jako první krok? Určitě je potřeba začít stavět obecní byty, obnovit bytové fondy obcí a podporovat komunitní a sociální bydlení – bez toho se nehneme. Kdo má dnes na to koupit si vlastní byt? Většinou jen ten, kdo ho kupuje jako investici, běžná rodina s tím má zásadní problémy. Samotnou vyšší komerční výstavbou se lepší dostupnosti bydlení pro běžné lidi nedosáhne.
Co se týče lékařů: určitě by bylo vhodné zvážit podmínky atestací pro lékařky a lékaře, kteří své vzdělání získali mimo naši republiku. Žijeme ve světě, kde si dobrý lékař může vybrat, kde bude pracovat, a proto je třeba motivovat naše lékaře, aby neodcházeli do zahraničí. Určitě by pomohl i tlak na pojišťovny, které jsou povinné budovat kvalitní síť péče, ale často tak nečiní – nebo až tehdy, jsou-li na to upozorněny.
zdroj: TN.cz

Dana Kracíková (BEZPP/STAN/STAN)

Dana Kracíková - Jičín Zdroj: Se svolením Dany Kracíkové
společné tři otázky
Měl by stát posílat více peněz lidem zasaženým energetickou krizí v Česku? Stát by měl sloužit jako podpora občanům v těžkých chvílích. Jsou lidé, kteří nynější energetickou krizi zvládnou sami, ale jsou také lidé, kteří na ni stačit nebudou. Senioři, matky samoživitelky nebo mladé páry s dětmi a hypotékami, lidé s nižšími příjmy. Ohrožen obrovským nárůstem cen energií je i podnikatelský sektor včetně územních samospráv. Současná opatření vlády podle mého názoru nejsou dostatečná a vláda bude muset přistoupit k dalším razantním krokům včetně regulací cen energií a nastavení cen za MWh za únosnou cenu, aby občané neupadli do energetické chudoby.
Souhlasíte s manželstvím pro všechny? Láska je sama o sobě často komplikovaná a není potřeba, aby ji stát lidem komplikoval ještě více. Pokud se dva lidé chtějí vzít, je to jejich věc a nezáleží na tom, jakého jsou pohlaví. Homosexualita je běžnou součástí lidské existence a není na tom nic zvláštního a stejně tak by nemělo být zvláštní, že homosexuální páry uzavírají manželství.
Měla by Česká republika posílat další výzbroj a výstroj na pomoc Ukrajině? Jedna z nejsilnějších vzpomínek mého dětství je, když jsem s hrůzou sledovala, jak přijíždí okupační vojska v roce 1968. Dnes tuto válku bojují i za nás Ukrajinci a je naší povinností jim v tom pomoci. Kdybychom před ruskou agresí zavřeli oči, tak brzy mohou být tanky také u nás, a to už se nikdy nesmí opakovat. Pokud nebude Rusko zastaveno nyní, tak mohou být následky nedozírné.
společná otázka pro kraj
Je pro vás prioritou dostavba dálnice D35, nebo jiný projekt? Dostavba dálnice D35 je pro naši lokalitu rozhodně prioritou. Její realizací se významně zvýší bezpečnost provozu, uleví se obcím, zrychlí se doprava. Například cesta z Jičína do Hradce Králové je jízdou v nepřetržité koloně, kde jsou nehody na denním pořádku. Samozřejmě modernizace silnic musí pokračovat i na dalších místech, je dobře, že konečně začíná stavba obchvatu Nové Paky, která hustým provozem trpěla. Potřebná je např. i realizace obchvatu obcí na Nymbursku, které jsou u silnice I/38. Důležité je, ať se staví rychle, kvalitně a efektivně.
společná otázka pro obvod
Obyvatele obvodu trápí nedostupnost bydlení a lékařské péče, chybí hlavně zubaři, pediatři a praktičtí lékaři. Co je podle vás v těchto záležitostech nutné udělat jako první krok? Bohužel na řešení této situace nestačí jeden krok, ale jsou potřeba komplexní změny. Musí se zjednodušit vzdělávání lékařů. Praktickým lékařům by se měly rozšířit kompetence, a tak zatraktivnit jejich obor, měli by se stát pro pacienta průvodci systémem, čímž by se snížila leckdy zbytečná návštěvnost u specializovaných lékařů. V neposlední řadě je pak potřeba tlačit na pojišťovny, které jsou za dostupnost péče zodpovědné, aby finančně dostatečně podpořily lékaře zejména v odlehlých regionech. Je nepřijatelné, aby občané museli za základní péčí dojíždět desítky kilometrů. Pomoci mohou tuto situaci řešit i kraje dotačními tituly, obce vytvořením a zajištěním dobrých podmínek pro lékaře.
Dostupnějšímu bydlení by přispěla podpora výstavby obecních bytů, podpora družstevního bydlení a zjednodušení stavebního řízení.
zdroj: TN.cz
TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskuteční 23. a 24. září 2022, první kolo proběhne společně s komunálními volbami.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz