Zahraničí

Tyto země budou další Putinův cíl, varuje expertka. Je to stejné jako na Ukrajině

I když ruská armáda na Ukrajině neslaví velké úspěchy, Rusko má i tak v záloze připravené plány pro další expanzi. Čím dál více tak stupňuje napětí s dalšími státy. Ve velkém ohrožení ruské invaze jsou v současnosti hned dvě země, tvrdí odborníci z britského think-tanku zaměřeného na bezpečnost.

Ruské plány na rozšíření hranic válkou na Ukrajině nekončí. Největší země na světě plánuje další rozšíření hranic na úkor svých sousedů. Podle expertky z výzkumného institutu RUSI (Royal United Services Institute) Natji Seskuriové jsou ruskými útoky ohroženy dva státy.

Tyto dva státy mnohé spojuje s předválečným stavem na Ukrajině. Oba pohlíží směrem na Západ, oba mají s ruskou agresí zkušenosti z minulosti a v obou státech Rusko podporuje tamní separatisty.

Související obsah

Prvním z nich je Gruzie, kterou Rusko napadlo v roce 2008 pod zástěrkou osamostatnění dvou separatistických států – Jižní Osetie a Abcházie. Nezávislost těchto států však zatím uznalo pouze Rusko a několik dalších zemí. Podobně tomu bylo krátce před invazí na Ukrajinu, kdy Rusko uznalo Doněckou a Luhanskou republiku.

Podpora separatistů však není jedinou záminkou, kterou Rusko vůči Gruzii má. Součástí nové zahraničně-politické doktríny, kterou Putin v úterý oznámil, je pomoc Rusům, ať žijí kdekoliv. A právě velké množství Rusů je v současnosti v Gruzii.

Paradoxní přitom je, že tito Rusové v mnoha případech z Ruska uprchli. "V měsících po začátku invaze na Ukrajinu emigrovalo do Gruzie více než 30 tisíc Rusů. Putin tento vzrůst populace může zneužít k ospravedlnění další invaze se záminkou, že Gruzie utlačuje ruské obyvatelstvo," usuzuje Seskuriová.

Související obsah

Podobný názor zastává také gruzínská politička a bývalá ministryně obrany Tina Khidasheliová. "Pokud Putin nějakým způsobem zvítězí na Ukrajině, nezastaví se. I Gruzie je však pro něj pouze malým soustem," uvedla Khidaseliová ve článku pro neziskovou organizaci Francis Neumann Foundation.

V květnu 2022 oznámil lídr Jižní Osetie Anatolij Bibilov, že bude uspořádáno referendum o připojení separatistické republiky k Rusku. Toto referendum později sami separatisté zrušili, nicméně samotná tato snaha napovídá, kterým směrem se Rusko vydá dál.

Gruzie | Zdroj: Google Maps / TN.cz

Druhá země, která se brzy může ocitnout pod ruským útokem, je Moldavsko. I tento nejchudší stát Evropy má s Ruskem nepříjemné zkušenosti. V roce 1992 tam vypukl konflikt mezi Moldavskem a separatistickou republikou Podněstří. Samotná válka trvala jen něco přes dva měsíce, napětí v zemi však trvá doposud.

Moldavsko samotné nemá sílu na to, aby separatisty porazilo. I kvůli tomu roste v posledních měsících strach, že Rusko využije Podněstří jako základnu k útoku buď na Moldavsko, nebo ze západu na Ukrajinu.

Související obsah

Konflikt v Podněstří se může velmi rychle rozhořet. "V dubnu 2022, zatímco na Ukrajině zuřil konflikt, se v Podněstří objevily nevysvětlené exploze. Někteří experti věří, že tyto exploze byly vykonstruované jako záminka Podněstří rozpoutat válku s Moldavskem," myslí si Seskuriová.

Ruský nátlak na Moldavsko neslábne. Minulý týden ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval Moldavsko před ohrožením Podněstří. "Jakékoli akce, které ohrozí bezpečnost naších jednotek, by byly podle mezinárodního práva považovány za útok na Rusko," řekl podle portálu DW Lavrov.

Moldavsko však ruskému tlaku neustupuje. Moldavská prezidentka Maia Sanduová, známá svým proevropským postojem, oznámila, že si je ruských varování vědoma. Sdělila také, že dělá vše možné pro udržení míru a poklidné začlenění Podněstří zpět do Moldavska.

Moldavsko | Zdroj: Google Maps / TN.cz

​Rusko je citlivé na rozšiřování Severoatlantické aliance. Podívejte se na reportáž o vstupu Švédska a Finska do NATO:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz