Zahraničí

Alžběta II. přežila prince Philipa jen o rok a půl. Smrt manžela těžce nesla

Životní oporou byl královně dlouhou dobu její manžel, nejprve princ řecký a dánský, později vévoda z Edinburghu, princ Philip. Po boku Alžběty II. kráčel dlouhých 73 let a rozdělila je, přesně jak si slíbili ve svatební den, až smrt.

Je červenec 1947. Z balkónu Buckinghamského paláce kyne netrpělivě přešlapujícím davům jejich budoucí panovnice. Se zásnubním prstýnkem na ruce a širokým úsměvem na rtech hrdě představuje lidu svého nastávajícího – poručíka válečného námořnictva Philipa Mountbattena.

Do Philipa se Alžběta zamilovala na návštěvě školy královského námořnictva v Dartmouthu v červnu 1939, když jí bylo pouhých 13 let. O pět let starší šlechtic, který se na akademii připravoval na dráhu armádního důstojníka, jí prý na první pohled učaroval. Své ano si řekli 20. listopadu 1947 ve Westminsterském opatství.

Manželství se zchudlým aristokratem odlišného vyznání, jehož nejbližší rodinní příslušníci udržovali styky s německým nacistickým hnutím, si princezna musela u rodičů doslova vydupat. Možná i proto svazek vydržel tak dlouho. V listopadu 2017 oslavili 70. výročí svatby.

Související obsah

​"Platinová svatba je samozřejmě ohromnou událostí v životě královny a prince Philipa i v historii královské rodiny. Žádný jiný královský pár zatím sedmdesáté výročí svatby neoslavil," okomentoval životopisec britské královské rodiny Christopher Warwick.

Přišla ale i turbulentnější léta. Po korunovaci Alžběty II. se princ Philip musel vyrovnat se skutečností, že bude vždy plnit jen ceremoniální roli. Zatěžkávací zkouškou vztahu ovšem byl i několikaměsíční pracovní pobyt vévody z Edinburghu v zahraničí. Vše ale přestáli.

Zlomový bod nastal v květnu 2017, kdy princ Philip, pověstný milovník suchého britského humoru, oznámil, že se kvůli svému zdravotnímu stavu stahuje do ústraní.

Související obsah

Se skutečně náročnou životní změnou se ale královna, navzdory ubývajícím silám, musela vyrovnat až o dva roky později. 9. dubna 2021 princ Philip, miláček národa a opora královny Alžběty, krátce před oslavou stých narozenin umírá. Pro britskou panovnici to byla obrovská rána.

"Je to konec jedné éry. Pro královnu je to samozřejmě osobnější. Ačkoli byli svoji 73 let, znali se od roku 1939, takže 81 let. Tento muž pro ni byl celý život neskutečnou oporou. A jak jednou někdo řekl, byl to jediný muž, který mohl královně říct, ať zmlkne," řekl Warwick.

Poslední sbohem dala Alžběta II. svému choti 17. dubna na smutečním obřadu, který se konal v Kapli svatého Jiří na hradě Windsor, kde také vévoda z Edinburghu v okruhu svých nejbližších zemřel. Přímý přenos sledovaly na televizních obrazovkách miliony diváků po celém světě. Se svou celoživotní láskou se královna rozloučila smutečním věncem, jehož součástí byl prý i ručně psaný vzkaz s podpisem Lilibet. Přesně tak Philip svou vyvolenou v soukromí oslovoval.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz