Zahraničí

První detaily k pohřbu Alžběty II.: Takhle má probíhat poslední rozloučení

První detaily k pohřbu Alžběty II.: Takhle má probíhat poslední rozloučení
Královna Alžběta II. | Zdroj: Profimedia

Státní pohřeb Jejího Veličenstva královny Alžběty II. proběhne ve Westminsterském opatství v pondělí 19. září. Předtím bude rakev zesnulé panovnice čtyři dny vystavena v budově parlamentu, aby jí veřejnost mohla vzdát úctu, oznámil Buckinghamský palác.

Královna zemřela ve čtvrtek na zámku Balmoral ve Skotsku. Právě tam také v současné době spočívá její rakev. V neděli ale bude přesunuta do paláce Holyroodhouse v Edinburghu. V prostorech Trůnního sálu zůstane tělo nejdéle vládnoucí britské panovnice až do následujícího dne, stojí v oficiálním prohlášení.

V pondělí odpoledne se na nádvoří paláce utvoří procesí, které dopraví rakev do místní katedrály sv. Jiljí. Smutečního průvodu s následnou bohoslužbou se zúčastní i král Karel III. s manželkou Camillou. Teprve poté bude rakev v úterý letecky přepravena do Londýna. Doprovázet na cestách ji bude Její královská Výsost královská princezna Anne Mountbatten-Windsor.

Z Buckinghamského paláce bude rakev ve středu 14. září vezena v průvodu na kočáru královského koňského dělostřelectva do Westminsterského paláce, kde zůstane vystavena až do dne státního pohřbu.

Související obsah

​Státní pohřeb pak proběhne ve Westminsterském opatství v pondělí 19. září v 11 hodin britského času (12:00 SELČ). Očekává se přítomnost významných státníků z celého světa. Chybět by neměla ani řada monarchů. Účast už přislíbili mimo jiné americký prezident Joe Biden, francouzský prezident Emmanuel Macron či japonský císař Naruhito.

Po státním pohřbu bude rakev cestovat v průvodu z Westminsterského opatství okolo Wellingtonova oblouku až do Windsoru. Jakmile tam dorazí, státní pohřební vůz poputuje v průvodu do kaple sv. Jiří na hrad Windsor, kde se následně uskuteční bohoslužba.

Státní pohřeb zažila Británie naposledy v roce 1965, kdy se loučila s několikanásobným ministerským předsedou Winstonem Churchillem.

S královnou byly v poslední chvíli jen dvě její děti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz