Zahraničí

Ruští poslanci panikaří. Snaží se najít viníka kolapsu ruské armády

Razantní postup ukrajinské armády v Charkovské oblasti zaskočil nejen vojenské experty po celém světě. Bleskovou změnou byli překvapení i ruští poslanci. Ti v diskuzních pořadech v ruské televizi začali propadat panice. Snažili se také najít viníka katastrofálních výsledků ruské armády.

Minulou středu zahájila Ukrajina rozsáhlou protiofenzívu v Charkovské oblasti. Za pár dní stačila ukrajinská armáda osvobodit téměř celou oblast a zatlačit Rusy zpět ke státním hranicím. Takto rychlý postup byl překvapením i pro samotné Ukrajince. Ruský odpor se totiž prakticky ihned zhroutil.

V takovém případě je přirozené, že Rusové, a zejména jejich státní představitelé, chtějí vědět, jak je to možné. A hlavně to, jak postupovat dál. Právě tato témata jsou na programu dne v ruské státní televizi, kde v diskuzních pořadech experti a poslanci Státní dumy zvažovali možnosti Ruska.

Související obsah

Podle bývalého poslance Borise Naděždina byl ruský prezident Vladimir Putin k zahájení války naveden. "Ti lidé, kteří přesvědčili prezidenta Putina, že vojenská operace proběhne hladce, že vstoupíme na Ukrajinu a zjednáme řád, tito lidé nám všem pěkně zatopili," stěžoval si Naděždin.

Trval také na tom, že Putin dostával špatné informace od samého začátku. "Vladimir Vladimirovič Putin jen tak neseděl a neřekl si: 'Dneska začnu vojenskou operaci.' Někdo mu musel říct, že se Ukrajinci hned vzdají, že se chtějí přidat k Rusku, stejně jako říkali v televizi," tvrdil Naděždin.

I když Naděždin neřekl, kdo přesně za tímto spiknutím stojí, otevřeně přiznal, že situace je jiná, než si doposud velká část Rusů myslela. "V této situaci je absolutně nemožné porazit Ukrajinu s použitím současných zdrojů a metod koloniální války, se kterými se Rusko snaží bojovat," prohlásil Naděždin.

Související obsah

Klíčová má být také samotná síla armády. Proti Rusku totiž podle Naděždinových slov na Ukrajině stojí silná a jednotná armáda podporovaná Západem. Oproti tomu se Rusko musí spoléhat na žoldnéře, protože nemobilizuje. A právě po mobilizaci Naděždin volal jako po jediném způsobu, jak se s Ukrajinou měřit. Jinak Rusku nezbývá nic jiného než mírová jednání.

Diplomacie však podle poslance Sergeje Mironova nepřichází v úvahu. "S nacistickým režimem Zelenského nelze jednat. Jeho režim musí být zničen. Prezident Putin nedávno řekl, že jsme ještě ani pořádně nezačali," prohlásil sebevědomě Mironov.

Ani tento názor se nesetkal s úspěchem u dalších účastníků debaty. "Na co v tom případě čekáme? Říkáte, že všechno jde podle plánu. Vážně někdo věří, že před šesti měsíci bylo naším plánem se nechat odrazit u Charkova a utéct z Balaklije?" ptal se ostře politolog Viktor Olevič.

I na to měl ale Mironov odpověď. Rusko totiž podle něj neválčí jen s Ukrajinou. "Nezapomínejme, že proti nám stojí celé NATO. Toto je seriózní armáda se seriózní výzbrojí," tvrdil Mironov.

Související obsah

Na Olevičův dotaz, proč tajné služby tento vývoj války nepředpovídaly, Mironov odpověděl stroze. "Válka je válka. Nemůžeme předvídat všechno, ale musíme mít vůli pokračovat, dokud nezvítězíme," přisadil si Mironov.

Dalšímu z poslanců Alexandru Kazakovovi se nelíbily výroky bývalého poslance Naděždina. "Musím vás upozornit, abyste si dával pozor na jazyk. Stavět koloniální válku do souvislostí s Ruskem je v tomto případě naprosto nepřijatelné," prohlásil Kazakov.

Na jedné věci se ale poslanci shodli. Šlo o prohlášení, že Rusko nebojuje pouze s Ukrajinou, ale s celým Západem. Takové je i tvrzení často opakované ruskou propagandou, podle které je NATO v otevřené válce s Ruskem. "Rodí se globální válka a Ukrajina je pouze jejím fragmentem," tvrdil Kazakov.

Na sestřih z vysílání se můžete podívat zde:

Ukrajincům se daří dobývat další území. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz