Koronavirus

Očkování proti omikronu začalo. Posilující dávka má však vedlejší účinky

Očkování proti omikronu začalo. Posilující dávka má však vedlejší účinky
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Do očkovacích center poprvé dorazily posilující dávky proti variantě omikron covidu-19. Spolu s nimi se objevily také otázky na vedlejší účinky vakcíny. Lékaři se tím samozřejmě zabývají. A první výsledky jsou povzbuzující.

První posilující dávky vakcíny proti covidu-19, které byly vyvinuté speciálně pro boj s variantou omikron, už našly svou cestu k pacientům. První výsledky zatím ukazují, že je posilující dávka vakcíny proti omikronu účinná.

Zároveň se ale s vakcínou pojí riziko vedlejších účinků. Společnosti Pfizer a Moderna, které jako jediné mohou posilující dávky proti omikronu produkovat, hlásí u svých očkovacích látek podobné výsledky. Vedlejší účinky však nejsou takové, na které by lidé už nebyli zvyklí.

Související obsah

Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou tedy bolesti v místě vpichu, únava, bolesti hlavy, svalů či kloubů. Většina lidí, kteří prošli novou posilující dávkou, si na bolesti stěžovala častěji po vakcíně od Moderny než po té od Pfizeru, píše portál Verywell.

"Ve vedlejších účincích, které jsou hlášeny, není nic odlišného od minulých dávek. Všechny nežádoucí účinky jako únava, bolesti svalů nebo kloubů jsme už v minulosti viděli. Většinou po dni nebo dvou samy zmizí," řekl lékař a virolog Andrew Pekosz.

Související obsah

V porovnání s předchozími posilujícími dávkami, které farmaceutické firmy vydávaly, byly vedlejší účinky u dávek nové vakcíny vzácnější než posledně. Nižší počet vedlejších účinků vykazovala zejména věková skupina lidí starších 55 let, která je nejzranitelnější, co se týče této nemoci.

Posilující dávka proti variantě omikron také přichází krátce před začátkem chřipkové sezony. Vakcíny proti chřipce jsou tak žádaným zbožím. Lidé se však nemusí bát toho, že vpíchnutí posilující dávky i protichřipkové vakcíny způsobí nějaké zdravotní problémy. Obě látky jsou v tomto ohledu bezpečné a očkování v krátkém sledu nemá nijak umocnit vedlejší účinky vakcín.

Registrace na očkování proti omikronu už začala:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz