Domácí

Ministerstvo spouští registraci na čtvrté očkování. Lockdown ani roušky nechce

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí spouští elektronický registr pro druhou posilující dávku vakcíny proti covidu-19. Současně také startuje kampaň na podporu očkování. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je Česko připraveno na podzimní vlnu covidu i na chřipkové období. Zároveň také odmítl možnost, že by vláda opět zavedla povinné roušky nebo lockdown.

V pondělí spustilo ministerstvo zdravotnictví aktualizovaný centrální rezervační systém, ve kterém se mohou lidé nyní přihlásit o druhou posilující dávku proti covidu-19. V pořadí čtvrtou dávku očkování si mohli lidé nechat píchnout už od 18. července, nově se však mohou objednat přímo přes centrální rezervační systém. Soustředí se přitom na jednoduchost procesu, lidem postačí k registraci pouze telefonní číslo a kartička pojištěnce.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek oznámil, že je Česko na nadcházející vlnu onemocnění připraveno. "Máme nástroje na odhalení nemoci i účinné léky. Testy mají vyšší senzitivitu než 90 procent. Prevence je jasná: očkování, které se bude muset opakovat tak dlouho, dokud s námi ten virus bude, podobně jako u chřipky," řekl Válek.

Související obsah

​Zaregistrovat se na druhou posilující dávku mohou lidé na stránkách Česko očkuje. Stejně tak se na nich dá přihlásit ke všem ostatním dávkám. Samotná vakcinace by začala v září a říjnu. Cílem je naočkovat tu část populace, která je ochotná podstoupit další dávku, což je v praxi asi 38 procent.

Společně s aktualizovaným registrem začíná také informační kampaň na podporu očkování. Jejím cílem je přesvědčit dalších 20 procent lidí, kteří zůstávají nerozhodnutí. ​Podle ministerstva je třeba naočkovat zejména rizikové skupiny, tedy lidi starší 60 let a dlouhodobě nemocné. Zejména ty s cukrovkou nebo onkologickými onemocněními.

Kampaň bude probíhat v několika vlnách. Ta první potrvá až do podzimu a bude se soustředit hlavně na nemocnice a sociální sítě. Ve druhé fázi, která má začít na konci září, budou vysílány propagační materiály ve sdělovacích prostředcích. Ministerstvo také nastínilo spolupráci se známou tváří, detaily si však zatím nechalo pro sebe.

Související obsah

​Kampaň bude zaměřena hlavně na prevenci. "Chceme lidem říct, že covid je stále mezi námi a je nebezpečný. Vakcína chrání před jeho těžkým průběhem, ale neslibujeme konec nemoci," sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Válek ale odmítl, že by ministerstvo plánovalo udělat očkování povinným. "Chci všechny požádat o racionální přístup k tomuto vážnému a smrtelnému onemocnění. Stát má povinnost vysvětlovat, proč jsou některá rozhodnutí špatná, ale nemá je zakazovat. A pokud se někdo takto i tak rozhodne, nesmíme ho odříznout a musíme mu poskytnout potřebnou péči," řekl Válek.

Související obsah

​Zároveň také Válek řekl, že nechce zavádět radikální řešení jako lockdown. Tyto kroky totiž nepřinesly výrazný efekt, zatímco jejich dopad na ekonomiku byl drtivý. Stejně tak ministr odmítl i povinné nošení roušek. Rozhodnutí o povinném nošení respirátorů je v tuto chvíli v rukou krajských hygienických správ, které mohou v případě zhoršené situace povinné roušky krátkodobě přikázat. Nemá však jít o celoplošné nařízení.

Místo toho chce podpořit testování zdarma. V současnosti jsou totiž testy jediným spolehlivým způsobem určení covidu. Válek v tomto ohledu plánuje jednat s pojišťovnami a zajistit jeden test měsíčně zdarma bez nutnosti žádanky od lékaře. V případě pozitivního výsledku bude pacient moci jít přímo k lékaři, který nasadí léky. Testy na žádanku budou stále zdarma.

Podle lékaře a člena České vakcinologické společnosti Daniela Dražana je svobodnější přístup správným krokem. "Nemáme žádná přísná opatření, což je správně, protože covid už není tak extrémní hrozbou jako v minulosti. Kdo se chtěl očkovat, ten je očkovaný. A riziko pro něj je tak velmi nízké," řekl Dražan v rozhovoru na TN Live.

Lidé by ale ani tak neměli s očkováním příliš otálet. "Od aplikace posilující dávky u většiny rizikových skupin uběhlo poměrně dlouhé období. A ukazuje se, že ta ochrana časem klesá. Z mého pohledu si rizikové skupiny nemohou dovolit čekat na upravené očkovací látky, protože by se mezitím mohly nakazit," řekl v Rádiu Impuls epidemiolog Roman Chlíbek.

Proti omikronu už začala v pondělí očkovat Velká Británie. Je tak první zemí na světě, kde se očkuje upravenými vakcínami, které cílí přímo na variantu omikron, píše portál Politico. Právě ta je v současnosti dominantní. 

Na celý záznam tiskové konference se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz