Počasí

Už je to tady, dříve než se čekalo. V sobotu napadl první sníh

Vrcholky hor v Česku se o víkendu dočkaly prvního sněhu nadcházející zimní sezony. Přestože meteorologové očekávali, že chumelit začne na vysoko položených místech republiky v sobotu večer, už krátce po poledni začalo hustě sněžit na Šumavě. První sníh měl podle původních odhadů napadnout až večer v Krkonoších a Krušných horách.

První sníh po konci léta meteorologové očekávali tento víkend. Mělo se to týkat vrcholků a hřebenů hor v Krkonoších a Krušných horách, všechny předpovědi ale předběhla Šumava. První chumelenici natočili zaměstnanci šumavského národního parku na vrcholku Velkého Javoru už v sobotu krátce po poledni.

V Krkonoších a Krušnohoří mají sněhové vločky začít padat v sobotu večer. "V průběhu noci se bude hranice sněhu posouvat na zhruba 1 000 metrů nad mořem, poté v neděli na 1 200 a večer znovu na 1 000 metrů," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah

Za sněhové srážky může výrazné ochlazení ve vyšších oblastech, kde budou teploty o víkendu padat na bod mrazu. "Takto brzké sněžení není nijak netypické. V českých horách může běžně sněžit i v létě," doplnila Honsová.

Sněhové nadílce pomůže také rozsáhlá tlaková níže, která se vyskytuje nad severní a severovýchodní Evropou. Právě ta je zdrojem studeného a vlhkého větru, který bude o víkendu přicházet ze severozápadu přes Krkonoše a Krušnohoří.

První sníh před začátkem zimní sezony se objevil podstatně dříve než loni. V roce 2021 spadly první sněhové vločky až v noci na 12. října. Tehdy se poprvé objevil lehký sněhový příkrov na vrcholu Sněžky. 

Na sněhovou nadílku na Šumavě se můžete podívat zde:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz