Domácí

Piráti chtějí nižší daně na ovoce. Návrh se nelíbí ani jejich kolegům

Prudké zdražování potravin chtějí Piráti kompenzovat snížením daně z přidané hodnoty u ovoce a zeleniny. Vyrovnat propad příjmů do státní pokladny chtějí zvýšením DPH u slazených nápojů. Kritiku za to ale sklidili i od kolegů z vládních stran.

Místo 15 procent DPH na ovoce a zeleninu jenom 10 procent. S takovým návrhem tento týden přišli Piráti. Pro představu, na dvou kilech brambor, které byste teď v obchodě koupili za 50 korun, byste tak po snížení ušetřili asi 2,20 koruny. Při větším nákupu ale půjde o značnější úspory.

"Vychází asi 50 Kč na každý týdenní nákup. Je to protože se obáváme dalšího zdražování a nedostupnosti. Přeci jenom zelenina je základ zdravé stravy," vysvětlil návrh Jakub Michálek (Piráti).

Související obsah

Státní kasa by tímto krokem podle Pirátů přišla o zhruba 3 miliardy korun. K tomu by ale nemělo dojít. "Navrhujeme jinou změnu, která by kompenzovala tento rozpočtový dopad," dodal Michálek.

Tou je zvýšení DPH u doslazovaných nápojů. A to z 15 na 21 procent. "Usilujeme o to, aby se snížilo DPH na všechny potraviny. Snižování DPH výhradně na ovoce a zeleninu nepovažujeme za šťastné, když se podíváte, jaká je naše soběstačnost u ovoce a zeleniny. Tím snížením bychom víceméně podporovali zahraniční zboží," uvedla prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

Domácí zemědělci jsou ale pro. "Každé snížení vždy pomůže, ale rozhodně to situaci nevyřeší a nezachrání," myslí si sadař Jaroslav Mačkal.

Související obsah

Politici, a to i z vládních stran, návrh kritizují zejména kvůli tomu, že chce zvyšovat daně. "Na určité vybrané potraviny by se dalo udělat zastropování cen nebo snižování DPH. Že by se však měly zdražovat sladké nápoje, to jim trochu přeskočilo," vyjádřil se poslanec Karel Havlíček (ANO).

"Už nejde jenom o zdraví, ale o to, že zdražování a inflace se dotkne nejvíce potravin. Na nižší ceně bychom spíše měli zastropovat některé základní potraviny," řekl poslanec Radim Fiala (SPD).

"Nejsem ten, který by chtěl vychovávat lidi, co mají pít, jíst. Myslím, že mají dost rozumu sami," reagoval poslanec Jan Skopeček (ODS).

Související obsah

"Zvýšení daně by se na cenách projevilo okamžitě. Snížení té daně by pojedla inflace a dílem i marže obchodníků, takže by to zákazníci nijak nepocítili," odmítal změny cen poslanec Petr Bendl (ODS).

Vládní koalice se ještě před volbami dušovala, že daně zvyšovat nebude. Jenže válka na Ukrajině a energetická krize přinesla nečekané zásahy do státní pokladny. Podle Národní rozpočtové rady jsou razantní kroky nutné.

"Nechceme zvyšovat daně jako celek. Tento slib dodržíme. To ale neznamená, že nemůžeme upravovat jednotlivé sazby daně. Pokud bychom však nějakou daň zvýšili, tak bychom některou jinou zase snížili," slíbil premiér Petr Fiala (ODS). Například zvyšování daní z příjmu tak podle kabinetu nehrozí.

Podívejte se na rozhovor s ekonomem Davidem Markem:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz