Domácí

Vesnice nabízí pronájem hospody za korunu, přidá i peníze za energie

Z vesnic mizí typické české hospody. Všechno včetně piva zdražilo a lidé do restaurací méně chodí. Některé obce se rozhodly jít proti tomuto trendu a nabízejí podnikatelům v pohostinství různé bonusy. Třeba v Kytlici na Ústecku nabízejí do pronájmu hospodu i s tanečním sálem a bytem za pouhou korunu. Zájemce se ale i tak našel až poté, co k tomu obec slíbila 50 tisíc korun na úhradu energií.

Hospoda, harenda, krčma, šenk, knajpa i včelín. Názvů pro vesnickou hospodu má čeština přehršel. Bohužel vymírají, za poslední dva roky jich v Česku skončilo přes dva tisíce.

Přišlo to se zavedením EET, zákazem kouření a poslední hřebíček do pomyslné rakve zatloukl covid a válka na Ukrajině. Kytlice – vesnice roku 2018, kde žije asi 500 lidí – plná malebných roubenek, hospodu také měla.

"Moc nám chybí. V kulturní činnosti, protože jsme byli zvyklí, že se pořádaly různý plesy, MDŽ a tak. Teď nic," stýskají si obyvatelé.

Související obsah

"Vypsali jsme třikrát výběrové řízení, ale bohužel vždycky bezúspěšně," uvedla starostka obce Monika Hladíková. Do samotné hospody se může posadit pohodlně 40 hostů, má i společenský sál pro 200 lidí. A jako bonus byt 2+1. To vše za pouhou korunu. "K tomu zadarmo 20 tisíc korun na energie v létě a 30 tisíc v zimě," doplnila Hladíková.

Hospoda má zahrádku, zcela nová okna i výčep, automatickou kotelnu i nový sklad a případnému nájemci obec z vděčnosti prý i zdarma vymaluje.

"Teď se rýsuje jeden zájemce, který odjel ale na dovolenou, takže budeme doufat, že si to nerozmyslí a za týden přijde podepsat smlouvu. Může rovnou vydělávat," doufá starostka.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz