Zahraničí

Rozloučení s královnou Alžbětou II.: Královnina rakev byla uložena do hrobky

Poslední rozloučení s britskou královnou Alžbětou II. vrcholí v pondělí. Státní pohřeb proběhl po poledni ve Westminsterském opatství. Do Londýna se sjeli státníci z celého světa, aby spolu s královskou rodinou a mnoha dalšími dali panovnici sbohem. Speciální vysílání můžete sledovat od 8:00 na TN Live.

Speciální vysílání TN Live sledujte ZDE >>

Státní pohřeb královny Alžběty II. se uskutečnil v pondělí. Do Londýna se už o víkendu sjížděly hlavy států a vlád i členové jiných panovnických rodů ze zahraničí. 

Mezi hosty byli například kanadský premiér Justin Trudeau, americký prezident Joe Biden, japonský císař Naruhito či belgický král Filip. Za Českou republiku se pohřbu zúčastnil premiér Petr Fiala (ODS).

Související obsah

Celý den je naplánovaný do posledního detailu. Přesný harmonogram posledního rozloučení zveřejnil na webu Buckinghamský palác.

Převoz rakve

O půl osmé ráno středoevropského letního času (SELČ) skončila možnost, aby se s britskou panovnicí ve Westminster Hall rozloučila také veřejnost. Následovat bude převoz rakve. Statisíce lidí od středy čekaly i desítky hodin ve frontě, aby vzdaly hold milované královně.

Westminsterské opatství se pro hosty otevřelo už v osm hodin tamního času. Kočár s rakví se dal do pohybu v 11:44. Doprovází jej příslušníci britského námořnictva a námořní pěchoty i členové královské rodiny. Procesí k západní bráně dorazilo v 11:52. Z vozu pak byla rakev sundána a odnesena do opatství.

Státní pohřeb

Státní pohřeb začal ve 12:00 SELČ. Vedl jej westminsterský děkan a promluvily také premiérka Liz Trussová a generální tajemnice Commonwealthu Patricia Scotlandová. Po modlitbách následovalo kázání, které vedl arcibiskup z Canterbury. Děkan poté všem přítomným požehnal.

Související obsah

Zhruba kolem jedné hodiny odpoledne středoevropského letního času, kdy obřad končil, celá Velká Británie držela dvě minuty ticha. Po nich v opatství zazněla státní hymna.

Obřady ve Windsoru

Po bohoslužbě se pak zformoval další průvod k Wellingtonovu oblouku v londýnském Hyde Parku. Rakev doprovázely oddíly ozbrojených sil Commonwealthu. Průvod začal ve 13:15 a k oblouku dorazil kolem 14:20.

Pohřební vůz převezl rakev do Windsoru, kam dorazil v 16:00 SELČ. O hodinu později začala bohoslužba, kterou v kapli svatého Jiří povede windsorský děkan. Zúčastnit se obřadu mohli jak současní, tak bývalí zaměstnanci královny Alžběty II. Ještě předtím, než se rozezněla státní hymna, královský klenotník sejmul z rakve odznaky královniny moci. Korunu, žezlo a jablko následně položil na oltář. Rakev s ostatky královny byla poté spuštěna do pohřební komory pod kaplí a arcibiskup z Canterbury pronesl požehání. Poté zaznělo heslo "Bůh ochraňuj krále!" a bohoslužba skončila. 

Královna Alžběta II. bude následně pohřbena při soukromé rodinné bohoslužbě, která začne ve 20:30. Ulehne vedle svého milovaného manžela prince Philipa.

Speciální vysílání můžete sledovat od 8:00 na TN Live. Přímý přenos z posledního rozloučení s britskou panovnicí bude možné sledovat od 11:00 do 17:00 také na televizním kanálu TV Nova.

Podívejte se na reportáže: 

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz