Zahraničí

Putin povolá obyčejné Rusy. Vyhlásil částečnou mobilizaci

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci. Do války na Ukrajině povolá ruské občany, kteří si prošli základním vojenským výcvikem. Předtím, než půjdou na frontu, projdou dalším výcvikem. Rusko podle něj bojuje s neonacisty a vojenskou mašinérií Západu. Podle poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského svědčí mobilizace o tom, že Moskvě nevychází válečné plány.

V Rusku ve středu začíná částečná mobilizace. Tamní prezident Vladimir Putin to oznámil ve středu, upozornila agentura TASS. Branné povinnosti budou podléhat pouze občané ze záloh, především ti se zkušenostmi. Před tím, než půjdou na frontu, by měli projít dalším výcvikem. 

Vojenské službě se můžou mobilizovaní Rusové vyhnout kvůli věku, problémům se zdravím či pokud jsou ve vězení, napsala agentura RIA Novosti. Na odklad odvodu mají právo zaměstnanci vojensko-průmyslového komplexu.

"Mobilizace se nedotkne studentů středních a vysokých škol," informoval ve svém projevu podle agentury TASS ministr obrany Sergej Šojgu. Povoláno bude podle něj asi 300 tisíc lidí. "Nejsou to nějací lidé, kteří nikdy nic neviděli a neslyšeli o armádě," uvedl Šojgu.

Mobilizace zároveň znamená prodloužení smluv vojáků, kteří jsou v tuto chvíli na Ukrajině, upozornila stanice NTV. Jejich kontrakty totiž budou pokračovat až do konce částečné mobilizace, což v zásadě znamená, že jsou prodloužené na neurčito.

Související obsah

Ruská mobilizace byla podle Podoljaka předvídatelná a mezi Rusy nebude populární. "Dokazuje to, že válka nejde podle plánu Moskvy," řekl agentuře Reuters

"Povede to k obrovské tragédii a obřímu množství úmrtí. Aby se udržel u moci, vnikl Putin do sousední země, zabil tam lidi a nyní posílá velké množství ruských občanů do této války," řekl ruský opozičník Alexej Navalnyj u soudu, upozornila agentura AFP.

Reagoval i český premiér Petr Fiala. "Částečná mobilizace, kterou vyhlásil V. Putin, je snahou o další eskalaci Ruskem rozpoutané války na Ukrajině a dalším důkazem toho, že jediným agresorem je právě Rusko," napsal na twitteru.

"Putinovo vyhlášení částečné mobilizace i pseudoreferenda v okupovaných ukrajinských regionech eskalují imperiální agresi Ruska a vedou k dalšímu umírání Ukrajinců i Rusů. Tvrzení, že Rusko je ohroženo, je odpornou lží. Svět vidí, že Rusko napadlo sousední demokracii, která jen brání svou svobodu," uvedlo české ministerstvo zahraničních věcí.

Na Ukrajině podle Putina momentálně bojují profesionální vojáci a dobrovolníci. "Bojujeme s neonacisty a vojenskou mašinérií Západu," uvedl ve středečním projevu. "Otevřeně říkají, že rozdělili Sovětský svaz v roce 1991 a nyní chtějí udělat to samé s Ruskem," dodal.

Zároveň Putin podpořil plánovaná referenda na východě a jihu Ukrajiny. "Rusko nemůže přestat podporovat své blízké a nereagovat na jejich touhu určit svůj vlastní osud," řekl. 

Související obsah

"Luhanská lidová republika je již od neonacistů téměř zcela očištěna. Boje v Doněcké lidové republice pokračují," řekl Putin. Během svého proslovu opět vyhrožoval jadernými zbraněmi. "Pokud bude ohrožena naše územní integrita, Rusko použije všechny nástroje, které má k dispozici. To není blaf," upozornil.

Putinův proslov v originále (přeložené nejdůležitější části připravujeme):

Ruská armáda po ukrajinské protiofenzivě utrpěla v minulých týdnech těžké ztráty v Charkovské oblasti a musela se stahovat. Putin tak byl pod tlakem, aby mobilizoval.

Šojgu ve středu prozradil, že během války na Ukrajině zemřelo 5 937 ruských vojáků. Kreml se přitom k tomuto dlouhodobě nevyjadřoval. Kyjev tvrdí, že jich ve válce zemřelo asi 55 tisíc.

K mobilizaci se vyjádřil novinář Jiří Just:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz