Domácí

Konec lží o speciální operaci. Rusku silně teče do bot, reagují politici

Konec lží o speciální operaci. Rusku silně teče do bot, reagují politici
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

"Částečná mobilizace, kterou vyhlásil Vladimir Putin, je snahou o další eskalaci Ruskem rozpoutané války na Ukrajině," řekl premiér Petr Fiala v reakci na projev ruského prezidenta Vladimira Putina, který ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci. Česká politická scéna Putinův krok jednohlasně odsoudila.

Prezident Putin vyhlásil ve středečním projevu částečnou mobilizaci. Chce povolat 300 tisíc rezervistů. V projevu obvinil Západ z jaderného vydírání.

"Částečná mobilizace, kterou vyhlásil Vladimir Putin, je snahou o další eskalaci Ruskem rozpoutané války na Ukrajině a dalším důkazem toho, že jediným agresorem je právě Rusko. Pomoc Ukrajině je potřeba a musíme v ní v našem vlastním zájmu pokračovat," reagoval pro TN.cz premiér Petr Fiala (ODS).

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček zveřejnil ve středu vyjádření k mobilizaci na twitteru. "Ruská mobilizace je zřejmě důsledkem ukrajinských vojenských úspěchů z poslední doby. Adekvátní reakcí by bylo zvýšení pomoci Ukrajině, ale to nejenom ve vojenské oblasti," uvedl prezident.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vyhlášením částečné mobilizace v Rusku definitivně padá Putinova lež o speciální operaci. "Putin zkrátka vede krvavou válku proti Ukrajině. Nesmí ji vyhrát. A nevyhraje. Prohraje i v energetické válce, kterou vede proti nám i celé Evropě," dodal.

Související obsah

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že Putinův projev je hlavně snahou udržet svou pozici v očích Rusů. "I proto opět zvedl ten nesmyslný příběh o agresi Západu, ačkoli jediným agresorem je tady právě Rusko," řekla.

"Pro nás to znamená jediné: dál podporovat Kyjev. Rusku musíme dát jasnou zprávu, že se nenecháme vydírat a že nesmí beztrestně porušovat mezinárodní právo, napadat cizí země a vraždit jako terorista ženy a děti," dodala Černochová.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) důrazně prohlásila, že diktátor musí být poražen. "Jde v podstatě o přiznání vojenského neúspěchu Ruska a nesmyslnou snahu o další eskalaci války. Jedinou správnou reakcí je i nadále vytrvat v podpoře vzdorující Ukrajiny. Diktátor musí být poražen. Putinův projev byl plný lží a manipulací. Pokud chce Putin vidět viníka války, stačí, aby se podíval do zrcadla," okomentovala projev.

Související obsah

​"Putin je zoufalý. Jeho arogantní představa o dobytí Ukrajiny za 3 dny se táhne už 7 měsíců. V zlatých polích pod blankytnou oblohou si vylámal zuby a nyní už stahuje ocas a vrčí jako hyena. Odsuzuji jeho pokus o další anexi území. Ukrajina si svou cestu zvolí sama," napsal na twitteru předsedá Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského teče Rusku do bot. "Válku na Ukrajině Rusko nezvládá a místo toho, aby si to Putin uvědomil, přilévá olej do ohně. Je načase si přiznat, že neuspěli. Ruská armáda je naleštěná bída. Vojákům chybí morálka a vojenské vybavení a především schopné velení," komentuje.

"Vítězství pro všechny by bylo, kdyby se stáhli. Kvůli neschopnosti ruské armády a jejímu velení zemřou další desetitisíce Rusů. Putin nelikviduje jen Ukrajince, likviduje i ruské občany. Měl by spáchat někde v bunkru seppuku a ušetřit tak svět od dalšího krveprolití," reagoval Zdechovský.

Související obsah

Poslanec a člen výboru pro bezpečnost Michal Zuna (TOP 09) po oslovení redakcí TN.cz uvedl, že zločiny ruského prezidenta připomínají běsnění Hitlera a Stalina. Rusko označil za teroristický stát.

"Ve chvíli, kdy se vývoj války na Ukrajině významně obrací a je evidentní, že ruská armáda připomíná partu diletantů, Putin nemění své plány a rozhodl se vyslat na smrt další muže vlastní země. Do nesmyslné války, pro nesmyslné a nedosažitelné cíle," uzavřel Zuna.

Novinář Jiří Just se vyjadřuje k částečné mobilizaci vyhlášené Putinem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz