Domácí

Trest za napojení na Putinův režim. ČR už zmrazila majetky za desítku miliard

Česko už zmrazilo majetek lidí a firem napojených na Putinův režim v řádech miliard korun. Podle odborníků bychom ale měli být ještě aktivnější. Česko zatím může lidi napojené na Putinův režim postihovat jen na základě sankčních seznamů Evropské unie a ty jsou proti tomu americkému méně rozsáhlé.

Objem zmrazeného majetku lidí napojených na Putinův režim by v Česku podle odborníků mohl být daleko větší, českým úřadům ale chybí lidé i potřebná legislativa.

"Objem zmrazeného majetku v České republice, a do toho počítáme bankovní účty, nemovitosti a samozřejmě i podíly ve firmách, je zhruba kolem deseti miliard korun," uvedla mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová.

"Ono je vlastně relativně jednoduché pro Finanční analytický úřad zablokovat účet. FAÚ musí prokázat, že pochází z nelegální kriminální činnosti, a to je strašně obtížné," upozornil datový analytik z Datlab Institutu Jiří Skuhrovec.

Majetky jsou navíc často napsané na spřízněné osoby sankcionovaných a přibývá i případů fiktivních převodů na tzv. bílé koně. Podle odborníků má Česko vytvořit vlastní sankční seznam, jako má třeba Polsko. Pomoci by s tím měl i nový zákon z pera ministra zahraničí. Proti zrychlenému schválení ve Sněmovně ale byly opoziční kluby ANO a SPD.

Související obsah

​"Takzvaně sankční zákon projednaly minulý týden sněmovní výbory a nyní čekáme na jeho zařazení do programu schůze druhého čtení. Dotčeným osobám nebo organizacím můžeme například zabránit cestování na konkrétní území nebo spolupráci s bankami daného státu," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Podle odborníků by se stát měl zaměřit i na účast lidí a firem napojených na Putinův režim ve veřejných zakázkách, což se týká třeba oligarchy Olega Děripasky, který byl spolumajitelem společnosti Strabag.

"Řada firem začala argumentovat, že už se odstřihla od majitelů v čele se Strabagem. Není jasné, jak moc je to odstřižení skutečně definitivní," upozornil Skuhrovec.

Stavební gigant se podílí třeba na stavbě linky D pražského metra a v minulém roce získal v České republice zakázky za miliardy korun.

Podobně je na tom s vlastníky i společnost, která dodává některé technologické prvky do jaderných elektráren v Temelíně a v Dukovanech.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz