Zahraničí

Jak vypadá ruská mobilizace? Branci namol, odvádí i postižené

Jak vypadá ruská mobilizace? Branci namol, odvádí i postižené
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu ráno vyhlásil částečnou mobilizaci. Do bojů se měli vydat lidé, kteří měli předchozí vojenské zkušenosti. Mezi nimi se našla i řada vážně nemocných lidí. Další se opili a před odjezdem na frontu se mezi sebou poprali.

Vyhlášení částečné ruské mobilizace pro stovky tisíc lidí znamenalo, že se musí přesunout ke svým novým jednotkám. V nich se podle webu Newsweek objevila i řada nemocných lidí. Mezi nimi například 63letý Alexandr Ermolajev s cukrovkou a těžkým poraněním mozku.

Lékaři mu údajně udělili souhlas, že je i přes svůj zdravotní stav schopný nástupu do armády. Alexandr byl dříve podplukovníkem. Maximální věk těch, kteří se mohou do invaze na Ukrajině zapojit, je přitom výrazně nižší.

U řadových vojáků je to 35, u nižších důstojníků 50 a u vyšších důstojníků 55 let. Navíc cukrovka a poranění mozku jsou na seznamu nemocí, jež neumožňují Rusům nástup do služby.

Související obsah

Povolání se vyhnou bankéři, novináři pracující ve státních médiích a pracovníci v IT, uvedl web BBC.

Záběry opoziční běloruské agentury Nexta navíc ukazují, že ani zdraví Rusové nedorazili k armádě ve zrovna nejlepším stavu. Před nástupem do autobusu byli zjevně opilí. Posilněni alkoholem se pak začali prát jeden s druhým.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz