Zahraničí

V Německu přijmou Rusy utíkající před mobilizací. Češi jsou proti. ANKETA

V Německu přijmou Rusy utíkající před mobilizací. Češi jsou proti. ANKETA
Demonstrace v Rusku | Zdroj: Profimedia

Evropa by se měla otevřít Rusům prchajícím před režimem, vyzval předseda Evropské rady Charles Michel. Německo s rozhodnutím souhlasí a ohlásilo, že azyl ruským dezertérům poskytne. Česko jim však zavřelo dveře, podle ministra Lipavského Rusové nesplňují podmínky pro humanitární pomoc.

Evropské státy musely rychle reagovat na středeční zprávy o částečné mobilizaci v Rusku, kvůli níž by se do války na Ukrajině mohlo zapojit až 300 000 záložníků. Reakce Rusů na sebe dlouho nenechaly čekat, Putinova mobilizace vzbudila odpor, demonstrace, ale i snahu o únik z Ruska.

Problematika případné emigrace Rusů se projednávala i na Valném shromáždění OSN. "Evropská unie by měla přijmout ty, kteří jsou v nebezpečí kvůli svým politickým názorům. Pokud jsou v Rusku lidé v nebezpečí kvůli tomu, že nenásledují toto šílené rozhodnutí Kremlu zahájit válku na Ukrajině, musíme to vzít v úvahu," vyjádřil se podle deníku Guardian předseda Evropské komise Charles Michel.

Související obsah

Michel vyzval Evropu, aby ukázala otevřenost vůči těm, kteří nechtějí, aby je Kreml ovládal. "Měli bychom velmi rychle spolupracovat a koordinovat se, musíme reagovat na novou skutečnost, jakou je částečná mobilizace," dodal.

S jeho názorem souhlasí i Německo, jehož představitelé se záhy vyjádřili, že ruští dezertéři bouřící se proti mobilizaci jsou vítáni. "Dezertéři ohrožení vážnou represí mohou v Německu zpravidla získat mezinárodní ochranu," řekla německá ministryně vnitra Nancy Faeserová, napsal německý deník Local.

Související obsah

"Každý, kdo odsuzuje Putinovu cestu a miluje liberální demokracii, je v Německu vítán," uvedl na twitteru Marco Buschmann, německý ministr spravedlnosti. Zatímco Německo je ochotné ruské dezertéry ve své zemi přivítat, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský to za Česko odmítl.

"Rozumím, že Rusové prchají před čím dál zoufalejšími rozhodnutími Putina. Ale ti, kteří ze země utíkají proto, že nechtějí plnit povinnost uloženou jejich vlastním státem, nesplňují podmínky pro udělení humanitárního víza," reagoval na ruskou mobilizaci ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Související obsah

"Naším cílem nemůže být, aby se u nás hromadili dezertéři, to by bylo i bezpečnostní riziko. Naopak chceme motivovat Rusy v Rusku k odporu proti Putinovu režimu," dodal Lipavský, proč možnost azylu pro ruské dezertéry v Česku nepodporuje.

Premiér je vůči přijetí Rusů do České republiky méně vyhraněný. "Pokud někdo přijde, bude jeho žádost posouzena v rámci standardního azylového řízení," sdělil ve čtvrteční předvolební debatě Blesku premiér Petr Fiala a připustil, že individuální žádosti ruských dezertérů budou přezkoumány podle standardních postupů.

Související obsah

V neděli se k problematice prchajících Rusů vyjádřil i prezident Miloš Zeman. "Člověk, který prchá z Ruska, není bezpečnostní riziko. Myslím, že těmto lidem, podobně jako ukrajinským uprchlíkům, bychom víza dávat měli," oponoval svým názorem Lipavskému prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Podle vyjádření Evropské komise by si měl každý z členských států rozhodnout sám, zda žadatele o azyl z Ruska do své země přijme. Jestli by azyl měli dostat Rusové i v Česku, hlasujte v anketě:

Podívejte se na video, co pro Rusko částečná mobilizace znamená.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz