Zajímavosti

Putin patří před válečný tribunál. Soudce řekl, jak ho tam dostat

Putin patří před válečný tribunál. Soudce řekl, jak ho tam dostat
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Britský soudce, který stíhal srbského vůdce Slobodana Miloševiče, chce dostat Vladimira Putina před tribunál pro válečné zločiny na Ukrajině. Popsal podmínky nutné pro to, aby mohli Ukrajinci ruského diktátora před soud postavit. Putin by měl sloužit jako odstrašující případ pro všechny další diktátory.

Britský soudce sir Geoffrey Nice řekl, že je nezbytné ruského prezidenta Vladimira Putina "za jeho zločiny potrestat". Svět totiž nemůže tolerovat jeho zločiny a výhrůžky. Putina by měli i v jeho nepřítomnosti shledat vinným a následně ho po svržení zavřít na doživotí.

"Rusko má u kormidla člověka často popisovaného jako šílence. Člověka, který hrozí světu jaderným útokem. Musíme ho zastavit, protože jestli nás k armageddonu nepřivede zrovna on, může to udělat někdo jemu podobný," řekl soudce Geoffrey Nice pro portál Mirror.

Související obsah

"Existuje spousta důkazů, které by Putina usvědčily ze zločinů proti lidskosti, a on nepředložil žádnou obhajobu svých hrozných činů," prohlásil Geoffrey Nice.

"Jakmile bude Putin válečným tribunálem odsouzen, soud by měl začít řešit ty, kteří byli níže v jeho ukrutné pyramidě a plnili jeho rozkazy. Tam však nastane dilema mezi vinou toho, kdo střílel, a vinou člověka, který vydával rozkazy," shrnul britský soudce další možný postup.

Související obsah

Expert na válečné právo už od začátku války navštívil Kyjev dvakrát, aby se setkal s ukrajinskými vládními úředníky. Vysvětlil jim, jakým způsobem je v případě tribunálu nutné postupovat, válečný soud se totiž musí konat na ukrajinské půdě.

Zastánce lidských práv prozradil, že přimět Vladimira Putina k odpovědnosti jde pouze v mezinárodním měřítku, a to za přítomnosti soudců z Británie, Francie a Německa.

Související obsah

"Abychom pomohli odrazit ohavné pokusy prezidenta Putina zničit mír v Evropě, je čas na to vytvořit bezprecedentní tribunál," přidal se k touze po spravedlnosti i bývalý britský premiér Gordon Brown.

"Bez spravedlnosti nebude mír. Žádný ze zločinů Ruska na Ukrajině by nebyl možný bez Putinova zločinu agrese," dožadoval se soudu také ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Podívejte se na video, když Vladimir Putin vyhlásil v Rusku částečnou mobilizaci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz