Zajímavosti

Na obloze nás čeká úžasná podívaná. Jupiter bude neobvykle svítit

Milovníci noční oblohy si v těchto dnech užijí. Víc než kdy jindy totiž na nebi září planeta Jupiter. Je to tím, že je k Zemi nejblíž za posledních 59 let.

Jupiter, pátá planeta Sluneční soustavy, v těchto dnech září na obloze obzvlášť jasně. Vidět ji můžete celou noc. "Nic jasnějšího kromě Měsíce, pokud by byl na obloze, tam není a snadno se poznají planety od hvězd, že vlastně planety svítí stálým světlem," uvedl astrolog Petr Zelený.

V úterý bude kolem čtvrté hodiny ráno Jupiter vzdálený od Země dokonce jen 591 milionů kilometrů. Tak blízko byl naposledy před 59 lety. "Běžným triedrem, který zvětšuje tak 10krát či 15krát, už můžete vidět na Jupiteru měsíce, ty jsou asi nejnápadnější, ale když má ten dalekohled větší průměr, tak už můžete vidět na povrchu i takové oblačné pásy," sdělil Ivan Havlíček ze Zlínské astronomické společnosti.

Kdo chce vidět ještě víc, může zamířit do hvězdárny. S nočním pozorováním planety tam počítají. "Jupiter je největší planetou Sluneční soustavy, je to takzvaný plynný obr a do průměru Jupiteru by se vešlo 12 zeměkoulí," upozornil Zelený.

Související obsah

Zvláštností jsou měsíce, které kolem Jupitera obíhají. Je jich téměř 80. Největší pozornost si vysloužil ten s názvem Evropa. Za dva roky by k němu měla vystartovat sonda Clipper. Vědce totiž láká vrstva ledu na povrchu.

"Pod ní se nachází desítky kilometrů hluboký oceán se slanou vodou. A předpokládá se, že by v něm mohl nějaký primitivní život být," sdělil Zelený. Jupiter znali naši předkové od pradávna. Zlom v jeho pozorování ale nastal až v 17. století. "Jeho historie je zapamatovatelná objevem čtyř měsíců, které pozoroval Galileo jako první. A byl to takový zlom v kosmografii," popsal Zelený. Kdo v těchto dnech pozorování této obří planety nestihne, bude mít šanci na nápravu až za dlouhých 107 let, tedy v roce 2129.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz