Zahraničí

Zase netopýři. Vědci u nich našli nový koronavirus, který odolá vakcínám

Zase netopýři. Vědci u nich našli nový koronavirus, který odolá vakcínám
Ilustrační obrázek | Zdroj: TV Nova

Poslední dva roky byl podzim ve znamení zavírání škol a obchodů kvůli pandemii nemoci covid-19. Díky očkování už ale koronavirus nebudí takový strach, a tak lockdown letos nejspíš nehrozí. Vědci ale nyní u netopýrů našli novou variantu koronaviru, která je prý proti očkování odolná.

Příchod chladného počasí opět zvyšuje počet lidí s kašlem, kteří roznášejí viry všude kolem sebe. Jedním z takových virů je i SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19, která stále nezmizela. Díky očkování už ale nejsou přeplněné nemocnice, a onemocnění tak nebudí takové obavy.

Vědci ovšem vývoj viru stále pozorně sledují a nyní přišli s novým objevem. U netopýrů odhalili nový koronavirus, který by mohl lidem způsobit problémy. Dokáže prý totiž napadat lidské buňky, a je navíc schopný obejít očkování proti covidu. 

Magazín Time informoval, že nález provedli vědci pod vedením Michaela Letka z univerzity ve Washingtonu. V odborném časopise PLOS Pathogens popsali, že viry našli u netopýrů žijících v Rusku v roce 2020. V té době si ale nemysleli, že virus zvaný Khosta-2 představuje hrozbu pro lidi.

Související obsah

​Když však Letkův tým provedl pečlivější analýzu, zjistil, že virus může infikovat lidské buňky v laboratoři, což je první varovný signál, že by se mohl stát hrozbou. Ještě znepokojivější zjištění je, že umí obejít imunitu. Vědci zkoušeli virus vystavit protilátkám z očkování i protilátkám od lidí, kteří v minulosti onemocněli variantou omikron. Virus Khosta-2 zvládl obejít obě imunity.

"Nechceme nikoho děsit a říkat, že je to virus zcela odolný vůči vakcínám," řekl Letko. "Je ale znepokojivé, že v přírodě cirkulují viry, které mají tyto vlastnosti – mohou se vázat na lidské receptory, a tak nejsou neutralizované současnými reakcemi na vakcíny," dodal vědec.

Dobrou zprávou je, že studie Michaela Letka ukazuje, že virus Khosta-2 by měl způsobovat spíše lehčí průběhy nemoci, stejně jako varianta omikron. To by se ale mohlo změnit, pokud začne cirkulovat ve větším měřítku a mísit se s jinými koronavirovými geny. "Jedna z věcí, kterých se obáváme, je to, že by mohl vzniknout nový virus, kdyby se příbuzné koronaviry dostaly do stejného zvířete a do stejných buněk a rekombinovaly se," varuje vědec. "Tyto viry jsou všude rozšířené a budou i nadále představovat pro lidi problém," dodal Letko.

V České republice nyní probíhá očkování čtvrtou dávkou. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) řekl, jaké plány má vláda na podzim:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz