Zahraničí

Slavný zpěvák napsal Putinovi. Už nesmíte nikoho napadnout, vzkázal prezidentovi

Slavný zpěvák napsal Putinovi. Už nesmíte nikoho napadnout, vzkázal prezidentovi
Roger Waters | Zdroj: Profimedia

Britský rockový zpěvák Roger Waters na sebe opět upoutal pozornost. Jeden ze zakládajících členů kapely Pink Floyd je známý svými proruskými názory. Tentokrát na sebe upozornil otevřeným dopisem, který zveřejnil na svém facebooku. Adresoval jej ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Jsou to tři týdny od doby, kdy britský rockový zpěvák a jeden ze zakladatelů legendární skupiny Pink Floyd Roger Waters napsal první ze svých otevřených dopisů. V textu adresovaném první dámě Ukrajiny Oleně Zelenské se ji snažil přesvědčit, aby pomohla ukončit válku na Ukrajině.

Za výzvu, aby Ukrajina uznala autonomii separatistických republik a hledala mírové řešení s Ruskem, si zpěvák vysloužil vlnu kritiky. A to jak od fanoušků, tak od Zelenské, které krátce poté zaslal další dopis.

Související obsah

Nyní se však rozhodl napsat třetí otevřený dopis, tentokrát určený ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. I v tomto textu se rocker snaží vyjednat mezi oběma válčícími stranami mír. Putina se snaží přesvědčit, aby Rusko nepostupovalo dál.

V první řadě se Waters v dopise Putina zeptal, jestli chce konec války. "Vše by bylo o poznání jednodušší, pokud byste řekl: ‘Ano, prosím.‘ A pokud byste dodal, že 'Rusko nemá žádný zájem o území a jde mu jen o bezpečnost rusky mluvící populace na Krymu, v Doněcku a Luhansku', to by pomohlo také," napsal Waters.

Zpěvák dle svých vlastních slov nevěří tomu, že by Rusko plánovalo rozsáhlou územní expanzi. "Vím, že někteří lidé si myslí, že chcete ovládnout celou Evropu. Počínaje Polskem a Pobaltím," sdělil Waters.

Související obsah

Zároveň ale uznává, že se může v Putinovi mýlit. V takovém případě volal po radikálnějším řešení. "To už můžeme zanechat téhle čím dál zoufalejší a nebezpečné přetvářky a výhrůžek jaderným arzenálem a rovnou se do toho pustit. Přesně tak, vybombardovat jeden druhého na kousky a s námi i celý svět," prohlásil Waters.

Hned poté ale muzikant řekl, že stále doufá v mírové řešení, které nebude zahrnovat jadernou válku. "Pokud jsem vaše poslední proslovy správně pochopil, chcete vyjednat neutralitu suverénní Ukrajiny. V případě, že takový mír vůbec půjde vyjednat, musí jeho předmětem bezpodmínečně být záruka, že nikdy nikoho nenapadnete," zdůraznil zpěvák.

Prvotní únorovou invazi Waters v dopise otevřeně odsoudil. "Vaše invaze Ukrajiny mě zcela zaskočila. Ať už vyprovokovaná, nebo ne, byl to odporný agresivní čin. Pokud mi na tento dopis odpovíte, budu to považovat za nesmírně čestný krok správným směrem k udržitelné budoucnosti," zakončil svůj dopis Waters.

Kvůli svým dřívějším výrokům už musel Roger Waters zrušit svůj koncert ve Varšavě. Plánované vystoupení v rámci turné This Is Not a Drill Polsko zrušilo. Koncert v Praze se zatím konat má, naplánovaný je na květen příštího roku.

Celý otevřený dopis je k přečtení zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz