Domácí

Pohonné hmoty dál zlevňují. Rozdíl mezi cenou nafty a benzínu je ale obrovský

Benzín je v Česku nejlevnější od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Klesá i cena nafty, jenže ne tolik. A tak se nůžky mezi cenou benzínu a nafty dál rozevírají. Aktuálně je mezi nimi historicky největší rozdíl – a to přes pět korun a 40 haléřů. Podle ekonomů ale ne na dlouho. Zatímco cena nafty má díky vládnímu prodloužení snížení spotřební daně dál klesat, benzín prý zase půjde nahoru.

Benzín je v Česku nejlevnější od začátku ruské invaze na Ukrajinu, v průměru stojí 37 korun a 56 haléřů. Průměrná cena nafty je ovšem o pět korun a 45 haléřů vyšší. Motoristé za ni dají v průměru přes 43 koruny. Takový rozdíl v Česku ještě nezažili. Nafty se u nás spotřebuje víc.

"V České republice je to skoro 75 procent. Je vyšší poptávka a navíc Česká republika není soběstačná z hlediska dodávání motorové nafty na trh. Musíme ročně 2,5 milionu tun dovážet," uvedl Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu. "Je důležitá jak v nákladní, tak ve veřejné dopravě a v záchranném systému. Proto si mnohé země vytváří zásoby, a tím zvyšují poptávku," upozornil ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Na burzách je navíc nafta dražší než benzín, ceny zvyšuje i slabý kurz koruny vůči americkému dolaru. Cenu nafty tlačí nahoru i blížící se zima. "Upravuje se technologie výroby motorové nafty na zimní kvalitu. To znamená přidávat tam petrolejové frakce, a ty jsou dražší," vysvětlil Loula.

Cena nafty stoupá i kvůli vyšší ceně přidávaných biosložek. Víc se také topí a od plynu se ustupuje. "Celá řada odvětví, která mají kotelny, se snaží nalézt levnější náhradu, což jsou opět topné oleje," sdělil Loula.

Ceny pohonných hmot částečně srazily kontroly marží na čerpacích stanicích. "Bude se v nich pokračovat. Nebyli jsme spokojeni s maržemi," upozornil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Související obsah

Podle odborníků by se ministerstvo financí mělo teď zaměřit i na kontroly marží rafinerií. Od 1. října se cena benzínu nejspíš mírně zvedne. "O víkendu dojde k tomu, že se mírně navýší cena benzínu, protože se na ní přestane uplatňovat snížená spotřební daň, u nafty pak snížení spotřební daně bude pokračovat až do konce příštího roku," uvedl Křeček.

Nejlevněji řidiči teď tankují v Jihočeském kraji. Nejdražší paliva nabízejí čerpací stanice v Praze. Před rokem zaplatili řidiči za litr benzínu zhruba o 3,5 koruny méně než dnes, u nafty dělá meziroční rozdíl až 11 korun.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz