Zahraničí

Putin chystá smrtící úder, aby Rusko začalo vítězit, obávají se experti

Rusko se sice v pátek chystá anektovat čtyři oblasti na východě Ukrajiny, jejich území ale nemá zcela pod kontrolou. Západní tajné služby se proto domnívají, že Vladimir Putin připravuje dosud nejtvrdší útok na Kyjev, ale možná i na Evropu a Spojené státy.

Americká ambasáda v Moskvě tento týden vyzvala všechny občany USA, aby co nejrychleji a jakkoliv opustili Rusko. Podle zdrojů ze západních tajných služeb se dá očekávat další eskalace konfliktu na Ukrajině, informoval britský portál Mirror.

Přijít může dosud nejostřejší úder, který by Vladimir Putin mohl směřovat přímo proti Západu. Válka se totiž od léta vyvíjí silně v ruský neprospěch. Moskva by se tak prý mohla pokusit zničit podmořské komunikační kabely, čímž by Evropu a USA odstřihla od internetu, anebo vystupňovat už probíhající kybernetické útoky.

Napojení na internetovou síť je přitom pro západní státy v řadě případů i životně důležité. Zastavilo by se bez ní všechno, od obchodování přes kancelářskou práci po běžné každodenní potřeby, jako jsou třeba dovážkové služby.

Související obsah

Kreml by mohl k další eskalaci, která by vedla k vítězství Ruska, využít obyčejné Američany. I proto velvyslanectví naléhá, aby v zemi nezůstávali.

"Rusko může odmítnout uznat dvojí občanství amerických státních příslušníků, odepřít jim přístup ke konzulární pomoci, zabránit jejich odchodu z Ruska a odvést lidi s dvojím občanstvím do vojenské služby," varovala americká ambasáda.

Není navíc vyloučeno, že Moskva už s novým pokusem o destabilizaci Západu, který od vypuknutí invaze stojí jednotně a pevně za Ukrajinou, začala. Poškození plynovodů Nord Stream 1 a 2 v úterý předcházely silné výbuchy, připomněl německý list Tagesspiegel. Švédské a dánské úřady uvedly, že se zřejmě jednalo o cílené útoky.

Související obsah

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov oznámil, že Rusko v pátek anektuje Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast. Moskva tento krok označuje za završení osvobození východu Ukrajiny a opírá ho o referenda, jejichž výsledky ale Západ ani Kyjev neuznávají.

A v souvislosti s tím panují mezi odborníky obavy z nasazení jaderných zbraní. Na území, jež se má stát součástí Ruska, se stále bojuje. A už dřív Putin prohlásil, že ruské hranice bude armáda bránit "všemi dostupnými prostředky" včetně nukleárního arzenálu.

"Putinovi už k zastavení ukrajinské protiofenzivy docházejí konvenční možnosti. Nasazení taktických jaderných zbraní proto skutečně může myslet vážně," podotkl zdroj zmíněného britského deníku ze špionážního prostředí.

Putin přichází o spojence, další se k němu otočil zády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz