Zahraničí

Putin dělá zmatky, tvrdí experti. Při mobilizaci porušuje zásadní pravidlo

Putin dělá zmatky, tvrdí experti. Při mobilizaci porušuje zásadní pravidlo
Vladimir Putin | Zdroj: TV Nova

Ruský prezident Vladimir Putin patrně obchází vyšší velení ruské armády. Uvedli to v pátek analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Přesvědčily je o tom zmatky při částečné mobilizaci a to, že prezident posílá na frontu muže bez výcviku.

"Byrokratická selhání při ruské částečné mobilizaci dost možná značí, že Putin opět obešel ruské vyšší velení a ministerstvo obrany," uvedli analytici ve své pravidelné zprávě

ISW přesvědčil také nasazení mobilizovaných mužů v ohniscích bojů na charkovské a chersonské frontě. To podle analytiků znamená, že Putin spolupracuje přímo s veliteli v terénu. Ti totiž pravděpodobně volají po posilách. 

Související obsah

Nově povolaní do zbraně by přitom tradičně měli absolvovat před vysláním na frontu přípravu. Na vysílání mobilizovaných do bojů upozornila i ukrajinská armáda.

Ruská vláda navíc dříve slibovala, že na frontu pošle jenom záložáky, kteří mají zkušenost s bojem. Už během prvního týdne mobilizace se však objevily zprávy, že se to týká i mužů bez zkušeností, s velkými rodinami či zdravotními problémy.

Související obsah

"Protichůdné a nekonzistentní narativy používané představiteli Kremlu a ministerstvem obrany o průběhu mobilizace mohou značit, že Putin vydal rozdílné či protichůdné rozkazy," upozornili analytici.  

"Putin už poslal nejlepší jednotky, které má k dispozici, a nestačilo to. Když začnete vytahovat chlapy z ulice, abyste stabilizovali situaci, vypadá to zoufale," sdělil k situaci pro časopis Newsweek americký generál Russel Honoré. Putin podle něj tím, že vysílá vojáky bez výcviku, porušuje obvyklý způsob posílání mobilizovaných na frontu. "V americké armádě věnujeme nejméně 12 týdnů tomu, že nové vojáky učíme základy, pak je několik měsíců cvičíme v jednotkách," upozornil.

Rusové proti mobilizaci protestovali:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz