Zahraničí

Putinův spojenec vyzval k použití jaderných zbraní. Kreml poslal jasnou reakci

Putinův spojenec vyzval k použití jaderných zbraní. Kreml poslal jasnou reakci
Ramzan Kadyrov a Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov o víkendu vyzval, aby Rusko přistoupilo k drastickým opatřením, jako je vyhlášení stanného práva v některých regionech či nasazení taktických jaderných zbraní. Na jeho slova v pondělí reagoval mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Podle něj by vůdci jako Kadyrov neměli jednat v emocích a použití jaderných zbraní je zakotveno v ruské doktríně.

Kadyrov se k použití jaderných zbraní vyjádřil poté, co se objevily zprávy, že Rusové ztratili strategicky významné město Lyman v Doněcké oblasti. "Podle mě by měla být přijata mnohem drastičtější opatření, například vyhlášení stanného práva v příhraničních oblastech nebo použití jaderných zbraní s malou hlavicí," napsal podle agentury Reuters na sociální síti Telegram.

V pondělí se k tomu vyjádřil také mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Podle něj by Kadyrov neměl jednat pod tlakem emocí.

"Vedoucí představitelé regionů mají právo vyjádřit svůj názor. Jsou to koneckonců hlavy celých ruských regionů, včetně Ramzana Kadyrova, který, jak víte, od samého počátku speciální vojenské operace udělal velmi mnoho a velmi k ní přispěl. A pokračuje v tom," citovala Peskova agentura TASS.

"I v těžkých chvílích by emoce měly být pravděpodobně vyloučeny z jakéhokoli úsudku," upozorňuje Peskov. Podle něj je použití jaderných zbraní přesně stanoveno ruskou jadernou doktrínou.

Související obsah

​​Doktrína počítá s tím, že je Rusko může použít ve čtyřech případech. "Za hlavní čtyři důvody použití jaderných zbraní text uvádí věrohodné varování o vypuštění balistických řízených střel proti území Ruska nebo jeho spojenců, tj. ještě před jejich dopadem, dále po uskutečnění jaderného úderu, v případě útoku konvenčními zbraněmi na jaderné síly a na jejich velící a kontrolní systémy a rovněž případný konvenční útok proti Rusku, který 'ohrožuje samotnou existenci státu'," uvedl bezpečnostní odborník Miroslav Tůma na stránkách Ústavu mezinárodních vztahů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz