Zahraničí

Putin poslal do boje svou osobní gardu. Rusové se snaží vyhnout mobilizaci

Horní komora ruského parlamentu jednomyslně schválila připojení okupovaných ukrajinských území. Ruský prezident Vladimir Putin mezitím poslal ze Sibiře do bojů na Ukrajinu svou osobní gardu. Vojenský útvar se zformoval v roce 2016 a čítá přes 300 tisíc vojáků. S informací přišel deník Ukrajinská pravda a velení ukrajinské armády.

Putin nechal zřídit armádu pro své osobní účely, tedy ke stabilizaci ruských vnitřních poměrů, boji s kriminalitou, střežení objektů, ale také k rozhánění demonstrací. Vedení ukrajinské armády tvrdí, že ruský prezident posílá na frontu nejen svou osobní gardu, ale rovněž vojáky ze Sýrie.

Ukrajinci přišli i s tvrzením, že Rusové, kteří byli nedávno mobilizováni do boje, nejsou schopní bojovat. Mají prý velmi zastaralé vybavení. Údajně dostali plesnivé boty a sami vojáci jsou demoralizovaní, odmítají bojovat a schválně porušují disciplínu. Novým vojákům chybí i výcvik a problémy mají branci často prý i s alkoholem.

Související obsah

V Rusku mezitím dál pokračuje chaos způsobený Putinovou mobilizací. Aby se lidé vyhnuli válce, opouštějí zemi, odmítají narukovat, a někteří dokonce páchají sebevraždy. Smrt místo války zvolil i 27letý ruský rapper. Se svými fanoušky se rozloučil na sociálních sítích.

"Pokud sledujete mé video, již nejsem naživu. Nemůžu spáchat hřích vraždy a nechci. Nemám právo zmáčknout spoušť. Nejsem připravený vzít zbraň a zabíjet ty, které miluji. Omlouvám se všem, kteří mě máte rádi," uvedl rapper Ivan Vitaljevič Petunin.

Před mobilizací uteklo téměř 200 tisíc mužů. Mnozí se uchýlili ke krajním a zoufalým řešením, jak se vyhnout válce. Úmyslně si lámou ruce a nohy.

ls, Karolína Picková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz