Domácí

Na zelí se v Česku tvoří pořadníky. Poradíme vám, kde ho sehnat

Krouhané zelí v Česku stoupá na popularitě. Češi si jej oblíbili a u farmářů se začínají na hlávky tvořit pořadníky. Redakce TN.cz proto přímo zemědělce oslovila a zeptala se jich, jak to se zelím u nich vypadá.

Češi si oblíbili krouhané zelí. Objednávky se již kupí a pěstitelé už na některých místech tvoří pořadníky. Cena oproti minulým letům vzrostla. Může za to nejen inflace, ale také velký zájem. Jeden kilogram pořídíte za přibližně 20 až 30 Kč, velké cenové rozdíly mezi jednotlivými farmami ale nejsou, záleží hlavně na odrůdě.

Redakce TN.cz proto zkusila zjistit, kde je zelí v Česku k sehnání. Zatímco někde je "zelené zlato" již k dostání, jinde si budete muset ještě týden či dva počkat. I v takovém případě si ale můžete kvůli velkému zájmu většinou zelí předobjednat.

Související obsah

Zelí v Čechách

Středočeští můžou za zelím zamířit do Krouhárny v Budeničkách, na farmu Jamboz v Čáslavi nebo do výrobny kvašeného zelí Baše ve Starém Kolíně. Na všech třech místech je ke koupi zelí celé i krouhané. Na farmě ve Vraňanech pak při návštěvě prodejny prodávají jen celé hlávky a krouhání si musíte objednat předem.

Lidé v západních Čechách pak můžou zamířit do plzeňské části Křimice. Farma Forejt má celé i krouhané zelí již k dispozici, Farma Otásek pak zelí bude mít od 12. 10.

V severních Čechách můžete za zelím zamířit na Žateckou farmu. Je potřeba se ale objednat předem. Čekací doba je asi čtyři dny. Vysocké zelí ze Sklenařic pak bude dostupné koncem měsíce.

Ve východních Čechách můžete za zelím vyrazit třeba do prodejny HAK v Plotišti nad Labem, kde vám rovnou zelí i nakrouhají, nebo do Zelka v Bučině u Vysokého Mýta, kam ale doporučují předem zavolat kvůli velkému zájmu. Vyrazit můžete také do zelinářství Samuhel, kde vám zelí prodají i nakrouhají do 15. 11.

V jižních Čechách můžete pořídit kysané i krouhané zelí v Hrejkovicích na Písecku, doporučují ale objednání.

Související obsah

Zelí na Moravě

Z okolí Olomouce vám krouhané zelí prodají třeba v Bystročicích. Je ovšem potřeba se předem objednat a prodej probíhá pouze v sobotu.

Pokud sháníte zelí ve Slezsku, můžete to vyzkoušet v Nižních Lhotách, kde od příštího týdne budou prodávat zelí v prodejně ZDV Nošovice – hlávkové i krouhané.

Na jižní Moravě vám zelí prodají například na farmě Podal v Drásově nedaleko Brna, jeho nakrouhání je ale potřeba si dopředu objednat. Stejně to funguje také v Zelenině Brožek na Znojemsku.

Na Zlínsku pak bude zelí dostupné na přelomu října a listopadu. Farma Machů na okraji Zlína již přijímá předobjednávky, v Talašově zahradnictví v Tlumačově pak předobjednávku nebudete potřebovat, doporučují ale zavolat před návštěvou a ujistit se, že už zelí dorazilo.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz