Domácí

Zneužití zastropování energií: Někteří lidé přišli o fixní ceny, říká analytik

Zneužití zastropování energií: Někteří lidé přišli o fixní ceny, říká analytik
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Někteří dodavatelé energií kvůli zastropování cen převádí své zákazníky z fixních cen za energie na spotové. Informoval o tom portál Ušetřeno.cz.

Výrazný růst cen nastal v září hlavně u elektřiny. Podle portálu Ušetřeno.cz se jednalo o skokové navýšení o 3 089 korun. Na konci září tak byla cena 8 945 korun za MWh bez daně. Stouply i ceny plynu, a to ve stejném měsíci o 177 korun na 3 234 korun za MWh bez DPH.

Energetický analytik Jan Béreš upozornil na nešvar, který se dle jeho slov šíří mezi některými českými dodavateli: "Rozhodnutí vlády zastropovat ceny energií potěšilo nejednoho koncového zákazníka. Nicméně již nyní sledujeme jistý nešvar, kdy někteří dodavatelé energií odběratelům ruší stávající smlouvy se zafixovanými nižšími cenami s tím, že rozdíl v ceně se jich nedotkne, neboť to zaplatí vláda. Tyto praktiky jsme zaznamenali i mezi těm největšími. Pro odběratele se nemusí nic změnit, nicméně další zatěžování státního rozpočtu, které být vlastně nemusí, není úplně férové jednání."

Související obsah

​Na Bérešova slova už reagovala společnost ČEZ. "Rádi bychom zopakovali, že ČEZ podobné praktiky odmítá. ČEZ Prodej vždy dodržoval podmínky fixací během celé doby jejich platnosti. Nepřevádíme zákazníky na spotové ceny na burze, nevypovídáme smlouvy a jednáme vždy a za každých okolností transparentně a férově. A tak budeme jednat i nadále," uvedl mluvčí dodavatele Roman Gazdík.

"V případě, že je fixovaná cena ve smlouvě zákazníka vyšší, než je strop, tak budeme zákazníkovi fakturovat cenu zastropovanou. Naopak v případě, že má zákazník uzavřenu fixaci za nižší cenu, než je strop, tak bude ČEZ Prodej fakturovat zákazníkovi cenu nižší po celou dobu platnosti fixace. Pak budeme fakturovat cenu zastropovanou (samozřejmě do té doby, dokud bude strop platit)," dodal Gazdík.

Vláda stanovila zastropování cen energií. Opatření platí pro všechny domácnosti:

Převádí vás váš dodavatel z fixovaných cen na spotové kvůli zastopování? Napište nám na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz