Domácí

Prezidentské volby se blíží! Kdo dostane váš hlas v prvním kole? ANKETA

Prezidentské volby se blíží. Novou hlavu státu si Češi zvolí už v lednu 2023. O prezidentské křeslo je už nyní velký zájem a kandidáti stále přibývají. Redakce TN.cz přináší jejich přehled. Na konci článku pak můžete hlasovat o tom, koho byste na Pražském hradě rádi viděli právě vy. Kandidáti jsou seřazeni v abecedním pořadí.

Prezidentské volby proběhnout v lednu 2023. Řada kandidátů už svůj boj o prezidentské křeslo oznámila, jiní nad možnou účastí stále uvažují. Průzkumy ukazují, že největším favoritem je Petr Pavel. Svou kandidaturu ale v neděli oficiálně oznámil i Andrej Babiš.

Přední příčky v průzkumech obsazuje kromě Pavla a Babiše i Danuše Nerudová. Často se v souvislosti s prezidentem skloňuje i jméno Pavla Fischera, Marka Hilšera či Josefa Středuly, kteří už svůj zájem buď oficiálně potvrdili, nebo se na to chystají. Kandidátů je ale více.

Související obsah

Andrej Babiš

Expremiér a předseda hnutí ANO oznámil kandidaturu v neděli 30. října v Televizních novinách na Nově. O jeho možné kandidatuře se ale spekulovalo už delší dobu.

"Velké šance mi průzkumy nedávají. Nicméně jsem bojovník, takže udělám maximum pro to, abych přesvědčil lidi, že budu dobrým kandidátem na post prezidenta," řekl Babiš. Čechům prý může nabídnout své zkušenosti, kontakty a schopnosti vyjednavače a krizového manažera.

Hnutí ANO založil v roce 2011. V letech 2014 až 2017 zastával funkci ministra finanční. Od roku 2017 až do roku 2021 byl předsedou vlády České republiky.

Poslanec Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: Profimedia

Jaroslav Bašta

Poslanec a předseda podvýboru pro vnější ekonomické vztahy Jaroslav Bašta je kandidátem hnutí SPD. Předseda hnutí Tomio Okamura oznámil Baštovu kandidaturu už v září. Do voleb se přihlásil na základě 20 podpisů poslanců SPD.

"Za své poslání považuji prosazení obrany svobody a demokracie, sociální stability a bezpečnosti České republiky," řekl ke kandidatuře.

Kandidát na prezidenta Jaroslav Bašta (SPD) | Zdroj: Profimedia

Tomáš Březina

Tomáš Březina je bývalým majitelem a ředitelem betonářské firmy. Svou kandidaturu oznámil už 8. dubna. Politické působení začal už v roce 1996, kdy byl poslancem za ODS. Návrat plánoval v roce 2013, kdy kandidoval do dolní komory Parlamentu za ANO.

"Nad kandidaturou na prezidenta jsem se rozmýšlel dlouho. Roky. Musel jsem do toho rozhodnutí promítnout celý svůj život. Poctivě si přiznat, jestli na to mám. Sílu i inteligenci," uvádí ke kandidatuře.

Tomáš Březina | Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Pavel Fischer

Senátor Pavel Fischer se o prezidentský post ucházel už v roce 2018, kdy v prvním kole získal 10,2 procenta hlasů. Do druhého kola nepostoupil. To, že se do boje o prezidentské křeslo pouští znovu, oznámil 18. října.

"Právě v krizích se ukazuje, že občané a podnikatelé se mnohem víc, než kdy jindy potřebují spolehnout na výkonný stát. Musíme se naučit vidět dál, než je měsíc nebo rok, než jedno rozpočtové či volební období. A tady prezident může a musí pomoci," uvedl.

Senátor Pavel Fischer | Zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Marek Hilšer

Svou kandidaturu znovu potvrdil i senátor Marek Hilšer. V minulých volbách získal na svou stranu téměř 9 procent voličů a skončil pátý. O plánované kandidatuře hovořil už v roce 2019.

Znovu kandidovat se rozhodl kvůli vývoji politiky u nás, který ho trápí už od 90. let. "Skandály, tunelování, korupce pravicových i levicových vlád. Štve mě arogance a obohacování na úkor druhých ze strany kmotrů a oligarchů, kteří si přivlastňují stát," říká. Oficiálně kandidaturu potvrdí 7. listopadu.

Marek Hilšer | Zdroj: Profimedia

Karel Janeček

Matematik a podnikatel Karel Janeček oznámil svou kandidaturu v září. Janeček vkládá velké naděje do moderních technologií. Ve virtuálním světě sbírá i online podpisy.

"Prezidentský úřad vnímám i jako příležitost inspirovat a pozitivně motivovat co nejvíce lidí k hledání shody ve společnosti a uvědomění si základních hodnot, které nás spojují," říká k prezidentské kandidatuře.

Podnikatel Karel Janeček | Zdroj: S povolením Karla Janečka

Danuše Nerudová

Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová oznámila kandidaturu už v květnu 2022. Podle politoložky Vladimíry Dvořákové z Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT je Nerudová oproti svým největším protivníkům Pavlovi a Babišovi ve výhodě. Nejsou kolem ní žádné kauzy a navíc by mohlo roli hrát i pohlaví, a to hlavně kvůli příkladu ze Slovenska.

"Myslím, že je čas na změnu, myslím si, že je potřeba začít řešit aktuální problémy, které Českou republiku trápí a že je potřeba prezidenta, respektive prezidentku, který se nebojí otevírat nepopulární témata," uvedla Nerudová.

Historicky první rektorkou Mendelovy univerzity v Brně se stala v roce 2018, kde současně působí jako profesorka. Jako ekonomka se věnuje zejména tématu daní, důchodů a ekonomické prosperitě České republiky.

Danuše Nerudová | Zdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Petr Pavel

Petr Pavel je armádním generálem ve výslužbě, byl náčelníkem Generálního štábu české armády a předsedou vojenského výboru NATO. Do voleb vstoupil s heslem "Vraťme Česku řád a klid". Česko podle něj potřebuje generální úklid.

"Žijeme v době, která je průsečíkem několika krizí a já jsem vlastně celý svůj život strávil v řešení různých krizí menších či větších až po války, tak jsem přesvědčen, že mám co nabídnout," uvedl Pavel.

Právě generál Pavel vévodí posledním předvolebním průzkumům. Podle politologů může být jeho velkou výhodou i to, že působí velmi důstojně.

Petr Pavel | Zdroj: TV Nova

Josef Skála

V prezidentských volbách podporuje Josefa Skálu Komunistická strana Čech a Moravy. Ještě ale nenasbíral požadovaných 50 tisíc podpisů. Ke kandidatuře je ale potřebuje, protože strana nemá zastoupení mezi poslanci ani senátory.  

Do KSČ vstoupil v 18 letech a působil jako redaktor Rudého práva. Sám sebe v prezidentské volbě označuje za "kandidáta českých vlastenců".

Josef Skála | Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Josef Středula

Kandidaturu oznámil na twitteru poté, co dle jeho slov začali lidé spontánně sbírat podpisy na podporu jeho kandidatury v nadcházejících volbách.

"Velmi si toho vážím. Budu se ucházet o podporu občanů ČR, abych mohl kandidovat na prezidenta ČR jako občanský kandidát," dodal.

Politologové ale Středulovi velké šance nedávají. Zřejmě mu nepomůže ani to, že za ním stojí prezident Zeman.

Josef Středula | Zdroj: Profimedia

Alena Vitásková

Spisovatelka Alena Vitásková vyrazila do voleb s heslem "Česko na prvním místě". Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu oznámila kandidaturu v srpnu. Do politiky nakoukla ale už v roce 2016, kdy se ucházela o post senátorky za hnutí Úsvit-Národní koalice.

"Rozhodla jsem se, že pro účast ve volbě prezidenta republiky požaduji 100 tisíc a více podpisů. Chci silný mandát, protože uspět ve volbách znamená získat minimálně 2,8 milionu hlasů voličů," říká.

Alena Vitásková | Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Tomáš Zima

V roce 2005 se lékař Tomáš Zima stal děkanem 1. lékařské fakulty UK, od roku 2013 byl jejím rektorem. Kandidaturu na post prezidenta oznámil v květnu.

"Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," uvedl po oznámení kandidatury na dotaz TN.cz.

Tomáš Zima | Zdroj: Renata Matějková / CNC / Profimedia

​Termín pro odevzdání přihlášek je 8. listopadu. Kandidáta musí podpořit 10 senátorů, 20 poslanců nebo musí získat podpisy 50 tisíc občanů. 

K volbám plánuje jít většina Čechů. K tématu se vyjádřil i sociolog Jan Herzmann:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz